Proizvođači nezadovoljni Nacrtom pravilnika o minimalnim uslovima za obavljanje prometa na veliko voća, povrća, zaštićenih vrsta divlje flore i gljiva, pa je dogovoreno da svi koji to žele predlože izmene i dopune
Voćarstvo Srbije nalazi se pred velikim promenama koje nameće prelazni period tranzicije naše zemlje. Ono predstavlja i jednu od naproduktivnijih poljoprivrednih grana. Zahvaljujući velikom broju voćnih vrsta omogućeno je korišćenje brojnih lokacija i područja sa veoma različitim zemljišnim i klimatskim uslovima za ovu proizvodnju. Voće se može proizvoditi i na zemljištima slabijih fizičkih, hemijskih i drugih osobina, kao i na zemljištu sa većim nagibom. Njegova proizvodnja kao i prerađevina od njega može da bude veoma profitabilna i značajna izvozna grana. Ovo je između ostalog zaključeno na zajedničkoj sednici Grupacija za voće Regionalne privredne komore Valjevo i Privredne komore Srbije (PKS). Sednica je održana u Valjevu uz prisustvo velikog broja proizvođača ovog regiona. Po rečima savetnika u Udruženju za poljoprivredu, prehrambenu i duvansku industriju i vodoprivredu PKS Milade Lukešević, cilj održavanja sastanka bio je javna rasprava i upoznavanje proizvođača sa Nacrtom pravilnika o minimalnim uslovima za obavljanje prometa na veliko voća, povrća, zaštićenih vrsta divlje flore i gljiva.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu, prehrambenu i duvansku industriju i vodoprivredu PKS Milan Prostran je naglasio da se na putu Srbije ka Evropskoj uniji najviše propisa i raznih zakonskih akata mora doneti baš u poljoprivredi. To se videlo i pre nekoliko dana kada je posle trogodišnje pauze u Skupštini Srbije doneto 15 raznih zakona, a sad predstoje poslovi na donošenju niza podzakonskih akata. On je naglasio da se sve čini kako bi Srbija što pre postala članica EU, a za njen prijem u to društvo pominju se 2014. ili u pesimističkoj prognozi 2017. godina. Prostran je naglasio da je agrar prošle godine imao izvoz od dve milijarde dolara i suficit sa svetom od 500 miliona dolara. Međutim, kriza nije zaobišla ni ovu oblast, pa sad u njoj postoji pad izvoza i uvoza u odnosu na isti period prethodne godine.
Po rečima Miroljuba Markovića, tržišnog inspektora, cilj donošenja ovakvog pravilnika je da se urede odnosi u ovoj oblasti, što je u interesu proizvođača i države. On je posebno naglasio da uloga inspekcijskih službi nije da naplaćuje kazne proizvođačima, već da im, pre svega, savetodavno pruži usluge kako bi oni ispunjavali obaveze koje se moraju ispuniti ako se želi proizvoditi i izvoziti u svet.
Direktor Poslovne zajednice voća Srbije Evica Mihaljević je naglasila da svi proizvođači koji žele da izvoze moraju imati HACCP i GLOBAL GAP.
U raspravi proizvođači su tražili da se u niz članova izmeni i pojednostavi pravilnik. Takođe su istakli da ima niz zahteva koje oni ne mogu da ispune, pa su dodali da se zbog toga strahuje da će inspekcije biti stroge, i umesto pomoći pridržavajući se isključivo slova zakona, izricaće im visoke kazne koje oni neće moći da plaćaju.
Zaključujući zajedničku sednicu predsednik Grupacije za voće PKS Dragan Živković je zatražio da svi proizvođači koji imaju primedbe dostave ih nadležnima u Regionalnoj Privrednoj komori Valjeva i Privrednoj komori Srbije, kako bi se one ugradile u konačnu verziju budućeg pravilnika koji će biti predložen na usvajanje.