Međunarodni mljekarski tečaj u Zagrebu
Jordan Blaževski
Godina održavanja Međunarodnog mljekarskog tečaja u Zagrebu pada baš u godinu proslave 10-godišnjice postojanja Organizacije Ujedinjenih Nacija za ishranu i poljoprivredu (FAO).
Razvoj mljekarstva u Jugoslaviji
Dušan Pavličić
Mlijeko i mliječni proizvodi odvajkada su cijenjeni kao neobično važne životne namirnice. Svježe mlijeko kao hrana bilo je poznato ljudima još u predhistorijsko doba. Izrada mliječnih proizvoda došla je nešto kasnije, kad se počela razvijati tehnika i civilizacija.
O nekim osobenostima sirarstva NR Srbije
Obren Pejić
U NR Srbiji postoje originalne vrste mekih i tvrdih sireva, što predstavlja važno bogatstvo kod stvaranja našeg jugoslovenskog asortimana mekih i tvrdih sireva. Neki od tih sireva odavna su poznati van granica naše zemlje i predstavljaju važan artikal unutrašnje i vanjske trgovine (kačkavalj, beli sirevi, somborski sir, manur).
Mliječni proizvodi u NR Hrvatskoj
Matej Markeš
Mlijeko i mliječne proizvode narod je cijenio ne samo kao hranu, nego i kao lijek. U prvoj, na hrvatskom jeziku pisanoj medicinskoj knjizi (1776.) ima više uputa o pripremi raznih lijekova i napitaka za okrepu od kravljeg i kozjeg, također i od magarećeg i svinjskog mlijeka, pa od vrhnja, maslaca, stepke i sirutke.
Naši glavni otočki sirevi
Davor Baković
Na većini jadranskih otoka ovčarstvo je važna grana privrede. Prolazeći brodom uz ove otoke teško je strancu vjerovati, da na onim kamenjarama i rijetkoj makiji može živjeti ovca. Krš je degradiran i vegetacija je u stalnom regresu, te su pašnjaci na otocima vrlo oskudni.
Sirarstvo oko Triglava
Srečko Šabec
Izrađivanje sireva u NR Sloveniji ima već lijepu tradiciju. Smatra se da su vještinu izrađivanja sireva na slovenskom teritoriju poznavali već starosjedioci Iliri ili Kelti.
Mliječni proizvodi u NR Bosni i Hercegovini
Nikola Zdanovski
God. 1953. u NR Bosni i Hercegovini uzgajalo se 1,124.538 goveda sa 480.590 krava i 1,828.552 ovaca sa 1,178.595 muzarica. Držanje koza u Republici, kao mjera za zaštitu šume, zabranjeno je.
Iskustva o držanju stoke izvan staja ili u otvorenim stajama
Albert Ogrizek
Na poziv i želju uredništva časopisa „Mljekarstvo“, a prigodom održavanja Međunarodnog mljekarskog tečaja u Zagrebu, donosim kratak pregled o nekim iskustvima u pogledu držanja stoke izvan zatvorenog stajskog prostora. Pobliže podatke naći će čitalac u domaćim radovima, označenim u popisu literature.
Osnovni faktori proizvodnje mlijeka
Dinko Kaštelan
Proizvodnja mlijeka je kod nas malena, ponajviše radi slabe prehrane krava, tako da ni sadašnji njihov proizvodni kapacitet nije iskorišten. Malena proizvodnja, razmjerno malen broj goveda i nejednakomjernost te proizvodnje tokom godine otežava stalnu opskrbu gradskih potrošača i mljekara mlijekom.
Uzgojne bolesti goveda i proizvodnja mlijeka
Danilo Jakšić
Ne bi se moglo reći da one najraširenije uzgojne bolesti goveda: tuberkuloza, bruceloza i jalovost predstavljaju za našu zemlju problem tek od novijeg datuma. Raspolažemo podacima da ih je u Jugoslaviji bilo i ranije, no u vrijeme one opće privredne depresije, u periodu između dva svjetska rata, niti im je naš proizvođač poklanjao neku naročitu pažnju, niti se tadašnja vlast aktivnije založila na njihovom iznalaženju, suzbijanju i iskorjenjivanju.
Uloga kadrova u unapređenju mljekarstva
Dimitrije Sabadoš
I u našoj zemlji je put razvoja mljekarstva obilježen stadijima kroz koje je ono prolazilo u zemljama s naprednim mljekarstvom. Uz proizvodnju i preradu malih količina mlijeka u skoro svakom poljoprivrednom domaćinstvu, koje je to činilo većinom za potrebe prehrane članova vlastite obitelji, razvijalo se i iskorištavanje većih količina mlijeka od manjih i većih stada krava, ovaca i koza, koja su se u sezoni vegetacije okupljala i prehranjivala na dolinskim ili planinskim pašnjacima.