Autor: dipl. ing. Zdravko Šumić
Recezent: dipl. ing. Jela Petrović
Kada se preduzeće ili organizacija odluči za uvođenje sistema HACCP, pre svega mora da formira HACCP tim koji će se u narednom periodu time baviti. Odluka mora biti datirana i potpisana od strane ovlaštene osobe iz firme.
Ovo je prvi dokument koji se formira pri implementaciji HACCP sistema. U ovom dokumentu se pored članova tima i njihovih obaveza definiše i oblast primene HACCP sistema.
Sastav HACCP tima
U narednim redovima opisan je preporučeni sastav HACCP tima i zaduženja pojedinih stručnih profila članova tima. HACCP tim obično broji 4-5 članova.
HACCP tim mora biti multidisciplinaran, tj. da se sastoji od članova koji pripadaju različitim strukama, odnosno ljudi koji pripadaju ključnim odeljenjima u fabrici (služba kvaliteta, proizvodnja, marketing, menadžment). HACCP tim mora imati i vanjske saradnike koji imaju iskustvo primeni HACCP sistema.
Centralna figura u celom procesu je vođa HACCP tima, koji treba da je iz samog preduzeća, da poseduje osnovna znanja o sistemu bezbednosti hrane i da u preduzeću nema neku drugu funkciju koja bi se interesno sukobljavala sa odgovornostima za bezbednost hrane. Često je ipak potrebno da se timu pridoda i profesionalni stručni konsultant.
Tehnolog u proizvodnji. Konstruiše dijagram toka procesa. Kontroliše prihvatljivost preporučenih kontrolnih mera i praktičnost istih za primenu. Poznaje rizike vezane za proizvod.
Mašinski inženjer. Pribavlja informacije vezane za mehaničko-operativne performanse procesnih linija.
Menadžer. Obezbeđuje ekspertizu u područjima kao što su kupovina sirovina, distribucija na veliko i prodaja.
HACCP tim treba imati i sekretara koji preuzima sav posao koji se odnosi na dokumente i informacije i sazivanje sastanaka tima.
Popis članova može se izraditi u vidu tabele:
Ime i prezime | Radno mesto | Zvanje | Napomena |
Zaduženja članova tima
Prilikom donošenja odluke od strane rukovodstva preduzeća potrebno je dati sastav HACCP tima i svakom članu tima definisati zaduženja.
Rukovodilac HACCP tima je odgovoran za:
- definisanje područja primene (npr. proizvodnja mlečnih proizvoda, od nabavke sirovine i ambalaže do isporuke gotovog proizvoda, uključujući i rok trajanja) i svrhe (obezbeđenje proizvoda po najvišim standardima, bezbednih za korišćenje) HACCP sistema;
- upravljanje razvojem i primenom HACCP sistema;
- koordinaciju rada HACCP tima i predsedavanje sastancima tima;
- utvrđivanje ispunjavanja zahteva zakonskih propisa, kodeksa, direktiva itd.;
- utvrđivanje efektivnosti HACCP sistema i izveštavanje najvišeg rukovodstva;
- održavanje zapisa i celokupne dokumentacije HACCP sistema;
- sprovođenje planiranih internih provera i održavanje odgovarajuće dokumentacije
Članovi HACCP tima odgovorni su za:
- organizaciju i dokumentovanje HACCP sistema;
- identifikaciju opasnosti i preventivne mjere
- preispitivanje odstupanja od utvrđenih kritičnih vrednosti;
- u svakodnevnom radu sprovode aktivnosti propisane HACCP planom;
- sprovođenje internih provera u okviru HACCP sistema i njegovo održavanje;
- komuniciranje o primeni i održavanju HACCP sistema;
- sudeluju u auditu sistema.
Obuka članova tima
Pre nego što se krene u implementaciju HACCP sistema članovi HACCP tima moraju proći obuku, kako bi se upoznali sa sistemom. Obuku najčešće obavljaju vanjski saradnici angažovani od strane preduzeća.
Oblast primene HACCP plana
U ovom dokumentu mora biti definisan i opseg primene HACCP plana. Opseg primene HACCP sistema definiše koji proizvodi i procesi, i koje lokacije će biti obuhvaćene HACCP planom. Definiše se gde sistem počinje i gde završava.
Taj opseg treba opisati koji je segment lanca hrane uključen i naznačiti opšte klase opasnosti (tj. da li pokriva sve klase opasnosti ili samo odabrane).
Podrška rukovodstva
Predstavnici najvišeg rukovodstva moraju dati punu podršku uspostavljanju i primeni HACCP sistema. Rukovodstvo imenuje HACCP tim, određuje njegovog vođu, definiše opseg primene tima i rokove, osigurava timu resurse za uspostavljanje, primenu i validaciju HACCP sistema, donosi i provodi politiku bezbednosti hrane.
Spisak korišćene literature možete naći u Literatura – Analiza hrane i Mirkobiologija hrane.