Autor: dipl. ing. Zdravko Šumić
Recezent: dipl. ing. Jela Petrović
Korektivna akcija je svako delovanje koje se poduzima kada kritične vrednosti u CCP-u izađu iz definisanih granica. Korektivna akcija mora biti uspostavljena za svaku CCP i njome se mora osigurati vraćanje kontrolnih parametara u dozvoljene granice i pravilan postupak s neusaglašenim proizvodom.
Proizvođač prehrambenih proizvoda je dužan da za svaku kritičnu kontrolnu tačku (CCP) dokumentuje korektivne mere koje preduzima u slučaju kada se prekorače kritične granice. Aktivnosti koje se tom prilikom preduzimaju mogu biti unapred definisane, ali se mogu i trenutno definisati i primenjivati, o čemu odlučuje HACCP tim. Preduzete korektivne mere treba da definišu način na koji će biti utvrđena neusaglašenost i kako se ona može otkloniti.
Ove mere treba da uključe i postupanje sa neusaglašenim proizvodom. Proizvod koji je proizveden u trenutku kada su prekoračene kritične granice odvaja se od dobrih dok se ne ispita i ne donese odluka u vezi sa njim. Ako rezultati ispitivanja pokažu da proizvod nije bezbedan za korišćenje ili nije odgovarajućeg kvaliteta, sa njim se postupa, zavisno od vrste odstupanja, na jedan od sledećih načina:
- dorađuje – samo kad se doradom mogu eliminisati rizici;
- degradira – samo kvalitativnim karakteristikama koji ne ugrožavaju bezbednost korišćenja proizvoda;
- koristi za drugu namenu (npr. drugi proizvod ili hranu za životinje);
- uništava.
Postoje dva nivoa korektivnih akcija: interventne (trenutne) akcije i preventivne akcije. Interventna ili trenutna mera mora osigurati uspostavljanje nadzora nad procesom (npr. podešavanje temperature ili vremena, popravak uređaja i sl.) i mora definisati postupak s neusaglašenim proizvodom. U sklopu preventivne mere potrebno je pronaći uzrok neusaglašenosti i primerenim postupkom uzrok otkloniti da se sprečilo ponavljanje neusaglašenosti.
Odstupanja i postupak rešavanja problema moraju biti dokumentovani u zapisima HACCP sistema. O svakom prekoračenju kritičnih granica i o svakoj korektivnoj akciji mora postojati zapis. Zapis mora minimalno da sadrži:
- identifikaciju proizvoda (naziv, količina vreme proizvodnje/šarža),
- opis i uzrok neusaglašenosti,
- preventivnu meru,
- odluku o postupku s proizvodom i ime osobe odgovorne za provedbu odluke,
- rokove za sprovođenje i verifikaciju sprovođenja.
Efektivnost i efikasnost korektivnih mera koje se odnose i na proces i na proizvode moraju se procenjivati. Korektivne mere mogu da uključuju:
- podešavanje procesa;
- identifikaciju neusaglašenih proizvoda;
- aktivnosti koje se odnose na povlačenje proizvoda;
- privremeno zadržavanje proizvoda/šarži;
- dorade proizvoda;
- podešavanje/korekcije uslova proizvodnje;
- odlaganje/uništavanje proizvoda/šarži.
Proizvođač prehrambenih proizvoda mora da uspostavi i dokumentuje način povlačenja proizvoda sa tržišta i/ili od krajnjeg korisnika.
HACCP plan mora da sadrži odgovornost za preduzimanje korektivnih mera. Zapisi o odstupanjima i preduzetim korektivnim merama moraju da se čuvaju.
Spisak korišćene literature možete naći u Literatura – Analiza hrane i Mirkobiologija hrane.