.
Poreklo
Na osnovu akta o bezbednosti hrane Ujedinjenog Kraljevstva iz 1990 godine sve maloprodaje kao i sektori uključeni u snabdevanje hranom su obavezni da preduzmu sve mera opreza u cilju izbegavanja grešaka, bilo u razvoju, proizvodnji, distribuciji, reklamiranju ili prodaji prehrambenih proizvoda klijentima.
Ova obaveza u kontekstu maloprodaje brendiranih proizvoda uključuje brojne aktivnosti uključujući verifikaciju performansi na lokaciji gde se hrana proizvodi. Dugi niz godina svaka maloprodaja sprovodila je aktivnosti verifikacije zasebno na osnovu sopstvenih interno razvijenih standarda shodno sopstvenim potrebama. U najvećem broju slučajeva verifikaciju je sprovodio glavni tehnolog kompanije, a u pojedinim slučajevima eksterno angažovano inspekcijsko telo.
Godine 1998. Britanska komora maloprodaje (BRC) je razvila i predstavila BRC tehnički standard i protokol za kompanije koje snabdevaju maloprodaje brendiranim prehrambenim proizvodima (BRC tehnički standard za hranu). Iako originalno razvijen pre svega za isporučioce brendiranih prehrambrnih proizvoda maloprodajama, poslednijh godina se BRC standard dosta koristi u drugim sektorima prehrambene industrije, kao što je proizvodnja aditiva i sastojaka hrane. Postoje i suštinski dokazi o upotrebi BRC standarda i van Ujedinjenog Kraljevstva, jer su ga mnoge kompanije usvojile kao osnovu za programe procene isporučilaca.
Od svog izdavanja 1998. godine standard je doživeo tri revizije, a četvrto izdanje je objavljeno 2005. godine u januaru. Prilikom svakog preispitivanja i revizije standrada BRC se svaki put konsultovao sa velikim brojem deoničara, kako bi održao svoj integritet, a što je još važnije, promovisao dobru praksu.
Januatra 2003. godine BRC je prepoznao potrebu da se izmeni naziv standarda, ističući i promenu u samoj njegovoj primeni, pa je tako BRC tehnički standard za hranu, postao BRC opšti standard za hranu. BRC veruje da je ovom promenom i učvrstio rešenost partnera iz drugih prehrambenih sektora da promovišu dobru praksu i bebednost korisnika.
Brojne promene verzije 3 BRC Opšteg srtandarda za hranu, su nastale kao rezultat mišljenja i iskustava koja su iznele maloprodaje i deoničari (vlasnici maloprodaja), a to je dovelo do pojave verzije 4 standarda. Oni koji su bolje upoznati sa predhodnom verzijom uočiće da BRC opšti standard za hranu ima:
- jedan statusni nivo, bez osnovnog ili višeg nivoa
- nema preporuku o dobroj praksi, stoga ni sertifikaciona tela nemaju potrebu da se usredsređuju na to
- spajanje zahteva i tačaka kroz evaluaciju
- uključivanje sistema ocenjivanja, zasnovanog na bazi broja utvrđenih neusaglašenosti tokom provere, i na osnovu toga se određuje učestalost proveravanja
- prepoznavanja specifičnih zahteva, koji moraju biti dobro uspostavljeni, stalno praćeni i održavani, a koji su suštinski za obezbeđivanje bezbednosti i integriteta proizvoda
- detaljnije i sažetije informacije o procesima podrške, u formi tabela ili dijagrama.
- inkorporacija detaljnog protokola koji propisuje specifične zahteve
Iako je BRC pružao informacije o dobroj praksi u prethodnim izdanjima standarda, utvrđeno je da je bolje razviti seriju smernica i uputstava o dobroj praksi i koristiti ih kao dodatak standardu. Takođe je predviđeno da se međunarodna industrijska smernica o dobroj praksi formalno prizna od strane BRC-a.
.
Definicija BRC standarda
Standard je razvijen da pomogne maloprodaji pri ispunjavanju njihovih zakonskih obaveza i zaštiti klijenata (potrošača), kao osnova za ocenjivanje kompanija koje isporučuju brendirane prehrambene proizvode. Još od uvođenja UK akta o bezbednosti hrane, obaveza maloprodaja u UK je postala dobra praksa, kroz ceo lanac nabavke i isporuke, pa su stoga proizvođači prihvatili principe Standarda kao sredstvo za njeno ostvarivanje.
BRC opšti standard za hranu, obuhvata osnovne principe standarda koje su uspostavile maloprodaje, i stalno se preispituje, kako bi odražavao istovremeno i zahteve maloprodaje i njihovih isporučilaca. Nema namere da se njegovom primenom izvrši zamena zakonom propisanih zahteva, i zahteva sa višim kriterijumima u specifičnim industrijskim sektorima.
Tehnička provera kompanija isporučilaca, proizvodnih prostorija, predstavlja samo deo sistema vrednovanja i prihvatanja pojedinačnog isporučioca. Standard se mora redovno preispitivati i ako je potrebno menjati.
Standard zahteva:
- usvajanje i primenu HACCP principa
- dokumentovan i funkcionalan sistem upravljanja kvalitetom
- standard za kontrolu fabričkog okruženja, proizvoda, procedura i osoblja
.
Zakonom propisani zahtevi
Ujedinjeno Kraljevstvo je jedna od malobrojnih zamalja koja zakonom definiše „dužnu marljivost“ pri zaštiti. U efektivnom smislu to znači da maloprodaja ne može prihvatiti niti se pouzdati u „očuvanje garancije, ukoliko je pokrenut zakonski postupak.“
Dužna marljivost pri zaštiti je uopšteno zaštita „svim razumnim merama od kršenja principa iz relevantnih UK statuta, a može se defmisati kao „zaštita osobe optužene za ne preduzimanje svih razumnih mera u cilju sprečavanja i izbegavanja činjenja prekršaja, kako lično, tako i od strane osoblja pod njegovom kontrolom.“
Odnos između korisnika standarda i njihovih isporučilaca prepoznat je od strane onih koji su učestvovali u razvoju smernica za pružanje dužne marljivosti pri zaštiti, kao i kroz značajan uticaj maloprodaje na formulaciju izgleda proizvoda, i standarde koje se odnose na fabričko okruženje. Odgovornost za bezbednost i zakonitost proizvoda podeljena je između isporučilaca i maloprodaje, ističući da je maloprodaji poverena kontrola na pet oblasti:
- Da obezbedi postojanje detalje specifikacije koja nije u suprotnosti sa zakonom, ili sa bilo kojim pratećim bezbednosnim standardom ili dobrom praksom
- Da se osiguraju, da je isporučilac sposoban da proizvede specificirani proizvod, u skladu sa važećom zakonskom regulativom, i da poseduje funkcionalan sistem kontrole proizvodnje.
- Povremeno posećuje isporučioca i ako je praktično, prisustvuje ocenjivanu sistema isporučioca
- Da uspostavi i održava program procene rizika pri ispitivanju, analizi ili testiranju proizvoda
- da prati i reaguje na reklamacije klijenata
Ocena isporučilaca na bazi pomenutog čini satavni deo maloprodajnog standarda i zakonske usklađenosti pa je stoga od suštinske važnosti da isporučioci, sertifikaciona tela i akreditaciona tela budu svesni sopstvene odgovornosti i kritičke uloge.
.
Koristi od BRC standarda
Postoji nekoliko koristi koje proističu iz primene BRC standarda:
- Jedinstveni standard i protokol koji omogućava sertifikaciju od treće strane – sertifikaciona tela moraju biti akreditovana po međunarodnom standardu ISO/EC Uputstvo 65
- Jedna verifikacija sprovedena od strane proizvođača ili isporučioca, onoliko često koliko se o tome dogovori, omogućava istovremeno i proizvođaču i isporučiocu da o statusu hrane informiše maloprodaje ili druge organizacija ukoliko je tako dogovoreno.
- Standard je obiman u oblastima koje pokrivaju kvalitet, higijenu i bezbednost proizvoda u prehrambenoj industriji
- Standard se odnosi i na zahtev za „dužnu marljivost“ pri proizvodnji/isporuci, pakovanju/punjenju i maloprodaji. Proizvođači hrane takođe mogu koristiti ovaj standard da bi osigurali da i njihovi isporučioci sprovode dobru higijensku praksu.
- U okviru protokola postoji zahtev za stalno praćenje i potvrđivanje korektivnih mera proisteklih iz neusaglašenosti, pa se na taj način uspostavlja sistem samounapređenja kvaliteta, higijene i bezbednosti proizvoda.
.
Principi BRC standarda
Cilj BRC standarda je da definiše kriterijume kvaliteta i bezbednosti u okviru proizvodne organizacije radi isporuke hrane maloprodajama u UK, njihovim isporučiocima ili drugim korisnicima standarda. Forma i sadržina standarda su takvi da dozvoljavaju proveru prostorija kompanije i njenih operativnih procedura od treće strane, na osnovu zahteva standarda.
BRC preporučuje važnost akreditacije i blisko je sarađivao sa UK akreditacionim telom (UKAS) prilikom razvoja svih tehničkih standarda, kako bi osigurao da su svi zahtevi sertifikacije proizvoda ispunjeni.
Treće strane koje sprovode ocenjivanje moraju biti akreditovane prema ISO/IEC Uputstvu 65 i moraju ispuniti zahteve koje propisuje BRC standard, kroz prateću dokumentaciju.
Učinjen je značajan napor u promovisanju otvorenosti i transparentnosti pri razvojnom i implementacionom procesu, kroz blisku saradnju sa vlasnicima maloprodaja, kako bi se obezbedio integritet i obim sistema.
Principi BRC standarda su:
- Umanjenje mogućnosti dvostrukog ocenjivanja.
- Rad i saradnja sa akreditacionim telima radi obezbeđivanja da proces akreditacije rezultira efektivnom kontrolom i održavanjem standarda.
- Ohrabrivanje „lokalnog“ ocenjivanja.
- Obezbeđivanje otvorenosti, transparentnosti i usklađenosti sa trgovinskim zakonima.
- Promocija direktnog učešća vlasnika maloprodaja prilikom razvoja i održavanja sistema, učešćem u odboru za tehnički nadzor.
- Stalno preispitivanje i poboljšanje standarda i pomoćnih procesa
.
Upravljanje BRC standardom
BRC je spojio nekoliko zainteresovanih strana uključujući i vlasnike maloprodaja, u formalni komitet koji ima za cilj da pruža smernice strateškog razvoja i efektivnosti upravljanja BRC tehničkim standardima (slika 1).
.
Upravni i strateški odbor BRC standarda
Članovi su:
Članovi BRC-a (tehnički direktori ili imenovani eksperti). Uprava BRC-a (direktor BRC trgovine, direktor sektora hrana, rukovodilac tehničkog sektora) Funkcije odbora su:
- odobravanje politike u vezi sa funkcionisanjem i aktivnostima vezanim za BRC standard
- praćenje i preispitivanje primene politike
- nadzor nad učinkom komiteta BRC standarda
- postupanje sa žalbama i nesuglasicama u vezi sa BRC standardom
- praćenje izveštaja ovlašćenog komiteta za sprovođenje obuka
- imenovanje radnih grupa radi rešavanja problema
.
Odbor za tehnički nadzor standarda
Članovi su: Članovi BRC-a. Predstavnici trgovinskih asocijacija Predstavnici Sertifikacionih tela. Predstavnik UKAS-a (prisustvuje).
Funkcije odbora su:
- Delovanje na osnovu politike koju je usvojio Upravni i Strateški odbor BRC standarda
- Preispitivanje aktuelnih izdanja standarda
- Rešavanje pitanja u vezi sa primenom i sadržajem standarda, kao i obaveštavanje korisnika
- Davanje predloga i sugestija Upravnom i strateškom odboru
BRC će uspostaviti sistem meranja performansi radi praćenja usaglašenosti kompanija, sertifikacionih i akreditacionih tela.
.
Oblast BRC standarda
BRC standard, postavlja zahteve za proizvodnju obrađene hrane i pripremu primarnih proizvoda isporučenih maloprodajama kao brendirani proizvodi, brendiranih prehrambenih proizvoda i hrane ili sastojaka za upotrebu u uslužnim kompanijama, ketering kompanijama i proizvodnji hrane. Sertifikacija će se odnositi na proizvode koji su izrađeni ili pripremljeni na lokaciji na kojoj je izvršeno ocenjivanje, i obuhvatiće skladišta koja su pod direktnom kontrolom menadžmenta na licu mesta.
Kompanije čija je primarna delatnost obrada proizvoda ili isporuka prepakovanih proizvoda može biti uvrštena u oblast sertifikacije, ukoliko postoje odgovarajuće kontrole a delatnost isključuje obradu ili pripremu prepakovanih proizvoda. Standard se ne odnosi na aktivnsti u vezi sa:
- veleprodajom
- uvozom
- distribucijom ili skladištanjem (izvan direktne kontrole kompanije)
.
Format BRC standarda
Svako poglavlje standarda počinje sa paragrafom „boldovanog“ teksta, sve kompanije moraju ispuniti zahteve iz poglavlja standarda kako bi stekle sertiflkat. Zahtevi koji su od suštinskog značaja su:
- HACCP sistem, poglavlje 1
- Sistem upravljanja kvalitetom, poglavlje 2.1
- Interne provere, poglavlje 2.9
- Korektivne mere, poglavlje 2.12
- Sledljivost, poglavlje 2.13
- Podloge, kretanje proizvoda i razdvajanje, poglavlje 3.2.1
- Održavanje prostora i higijena, poglavlje 3.8
- Zahtevi pri upotrebi specifičnih materijala, poglavlje 4.2
- Kontrola operacija, poglavlje 5.1
- Obuka, poglavlje 6.1
Protokol za ocenjivanje pruža zahteve organizacijama kojima predstoji ocenjivanje prema BRC standardu.
.
Odnos BRC sa opštim standardima
BRC standard će se koristiti od strane sertifikacionih tela kao zaseban standard i u celosti, bez skraćivanja ili dodataka. Standard može biti inkorporisan u standarde sertifikacionih tela, ali iskljičivo uz odobrenje BRCa.
.
Akreditacija
Akreditacija pruža dokaz da je akreditovano sertifikaciono telo kompetentno da sprovede preduzeti posao sertifikacije, i time umanjuje poslovni rizik.
Akreditacija je ključna da bi se klijenti, isporučioci i kopci sa sigurnošću uverili u kvalitet i bezbednost proizvoda. Akreditacija od strane nacionalnih akreditacionih tela znači da je ocenjivanje i vrednovanje sprovedeno prema međunarodno priznatom standardu, nepristrasno i kompetentno. To pruža koristi u smislu izbegavanja dodatnih troškova ponovne procene i testiranja proizvoda, jer je nacionalno telo nezavisno i time se dokazuje da su ispunjeni zakonski propisi.
Kompetentnost ocenjivača obezbeđena je putem posebne dokumentacije koje je dostavljena ocenjivačima i sertifikacionim telima. Definisane su grupe proizvoda koje može ocenjivati jedan ocenjivač. Na sertifikacionim telima je da imenuju odgovasrajućeg ocenjivača za sprovođenje ocenjivanja. Potvrdu oblasti akreditacije za pojedinačna sertifikaciona tela pruža nacionalno akreditaciono telo.
.
Sertifikacija
Akreditovana sertifikaciona tela vrše ocenivanje kompanija da bi potvrdila usaglašenost sa specifičnim zahtevima BRC tehničkog standarda. Ocenjivanje od strane sertifikacionih tela će se vršiti periodično po dogovoru, kako bi se osigurala stalna usaglašenost sa zahtevima standarda.
Ocenjivanje na osnovu BRC standarda i izdavanje sertifikata mogu vršiti samo ona sertifikaciona tela koja su akreditovana prema ISO/IEC Uputstvu 65, ili su u procesu sticanja akreditacije prema pomenutom uputstvu.
Organizacija mora ispuniti zahteve UKAS-a, kao i evropskih kooperanata EA i IAF.
BRC priznaje da sertifikaciona tela moraju demonstrirati sposobnost da vrše ocenjivanje prema zahtevima BRC standarda, stoga je sertifikacionom telu dozvoljeno da vrši ocenjivanje pre canja akreditacije ukoliko pokaže sledeće:
Aktivnu aplikaciju za akreditaciju prema ISO/IEC Uputstvu 65. Akreditacija će biti postignuta u okviru 12 meseci, a u tom periodu će biti izvršena i akreditacija ljudstva za pojedine oblasti sertifikacije.
Organizacija takođe mora ispuniti zahteve koje je BRC izneo u dokumentu „Zahtevi za ;rganizacije koje nude sertifikaciju prema kriterijumima BRC tehničkih standarda.“ Ovaj dokument dostupan je na websiteu BRCa (www.brcglobalstandards.com)
BRC je razvio otvorenu šemu za sertifikaciona tela koja žele da rade sa BRC standardima, kroz s aradnj u sa nacionalnim sertifikacionim telima.
Sertifikaciona tela registrovana kod BRCa su nabrojana na BRC websajtu i (www. brcglobalstandards.com)
.
Vlasništvo i upotreba BRC logo znaka
BRC logo znak je zaštićeni i registrovani znak u vlasništbu Britanskog maloprodajnog konzorcijuma (BRC). Upotreba ovog znaka je regulisana i kontrolisana od strane BRCa, a niko ga ne sme koristiti bez pismenog sporazuma sa BRC.