Autor: Zdravko Šumić
Iz tanka za skladistenje sirovog mlijeka, mlijeko ide u balansni tank (obezbjedjuje konstantan tok mlijeka) mljeko se centrifugalnom pumpom salje u pasterizator na predgrijevanje. Ono se vrsi u sekciji pasterizatora za rekuperaciju toplote (sa druge strane ploca struji vec pasterizovano mlijeko koje se time hladi).
Mlijeko se na pocetku linije zagrijeva (45-50oC) jer se time omogucava bolje izvodjenje operacija koje slijede: deareacija se pospjesuje jer su gasovi manje rastvorljivi na visim temperaturama, razdvajanje u separatoru je ostrije, mast pri homogenizaciji mora biti u tecnom stanju.
1. Standardizacija masti u mlijeku. Mlijecna mast je najskuplji sastojak mlijeka, pa se sa njom mora dobro ekonomisati.
Primjenjuju se centrifugalni separatori. Odvajanje m.m. bazira se na razlici specificne mase m.m. i ostalih komponenata mlijeka (0.93g/cm3 prema 1.032 g/cm3).
Separator standardizator. Razlika od separatora koji potpuno separiraju pavlaku je samo u dodatnom uredjaju koji omogucava da se pavlaka mjesa sa obranim mlijekom u odredsjenoj razmjeri, tako da se postize zeljena masnoca. Visak pavlake se izdvaja preko posebne slavine.
U novijim linijama samo dio obranog mlijeka ide u homogenizator sa pavlakom. Odnosno pavlaka se tek nokon homogenizatora mjesa sa obranim mlijekom. Ovim se postize da ne ide svo mlijeko u homogenizator pa se on manje trosi.
Kapacitet standardizatora mara biti sinhronizovan sa kapacitetom pasterizatora. Naravno kapaciteti svih uredjaja u liniji moraju biti sinhronizovani.
3. Homogenizacija. Cilj joj je povecanje stabilnosti mlijecne emulzije smanjenjem prosjecnog precnika masnih globula.
Kako pasterizovano mlijeko nije proizvod duge trajnosti (samo par dana), ova operacija nije obavezna, kao kod sterilizovanog mlijeka.
4. Dezodorizacija. Pomocu parcijalnog vakuuma se iz mlijeka uklanjaju nepozeljni mirisi.
5. Pasterizacija.
6. Hladjenje. Nakon pasterizacije mlijeko odlazi u sekciju za regeneaciju cime se hladi. Zatim u sekciju sa hladnom vodom, pa kroz sekciju sa pothladjenom vodom, gdje se hladi na +4oC. Ako nije dobro pasterizovano mlijeko se preko sigurnosnog ventila vraca na pocetak procesa u balansni tank.
Nakon hladjenja mlijeko odlazi u puferni tank. On omogucuje sinhronizaciju izmedju pasterizatora i masine za razlivanje. U radu nema zastoja.
7. Punjenje i zatvaranje ambalaze. Uglavnom se pakuje u nepovratnu plasticnu ili kartonsku ambalazu. Najpoznatija kartonska ambalaza je tetra-pak i tetra-brik. Od palsticne ambalaze imamo cilindricne folije (najjeftinija ambalaza) i boce (relativno skupe).
Pasterizovano mlijeko moze da se cuva nekoliko dana na +4oC. Svo mlijeko koje udje u mljekaru se pasterizuje i potom odlazi u tankove za pasterizovano mlijeko. Odatle se vodi na odgovarajucu preradu, zavisno od kvaliteta mlijeka i potreba trzista.
Spisak korišćene literature možete naći u Literatura – Tehnologija mleka.