ISO 22000 standard se odnosi na sistem menadžmenta bezbednošću hrane. Predmet primene ISO 22000 jeste upravljanje opasnostima po bezbednost hrane kako bi se osigurao bezbedan proizvod i time povećalo zadovoljstvo krajnjih korisnika. Polje rada je fokusirano na kontrolne mere koje bi trebalo primeniti kako bi se osiguralo da je proces usklađen sa zahtevima klijenta i propisima vezanim za zdravstvenu bezbednost hrane. Tipovi organizacija u lancu prehrambene industrije na koje se standard može primeniti su oni koji su direktno ili indirektno uključeni u jednu ili više faza lanca prehrambene industrije, bez obzira na njihovu veličinu ili složenost organizacije.
Među organizacijama koje su direktno uključene u proizvodnju hrane, između ostalih, ubrajaju se: proizvođači hrane za životinje, organizacije koje vrše žetvu ili berbu, poljoprivrednike, proizvođače sastojaka, prerađivače hrane, prodavce na malo, organizacije koje pružaju usluge povezane sa hranom, organizacije za uslužnu pripremu, dostavu i posluživanje hrane, organizacije koje pružaju usluge čišćenja i dezinfekcije, zatim usluge prevoza, skladištenja i distribucije.
U organizacije koje su indirektno uključene u lanac proizvodnje hrane ubrajaju se: isporučioci opreme, sredstava za čišćenje i dezinfekciju, materijala za pakovanje i drugih materijala koji su u dodiru sa hranom (ISO 22000).
Svaka organizacija mora tačno da definiše područje primene standarda. Na primer sistem menadžmenta zdravstvenom bezbednošću proizvoda odnosi se na proizvodni program fermentisanih mlečnih napitaka, od prijema sirovog mleka do transporta gotovog proizvoda kupcu. Ili ako organizacija nema svoja vozila za transport proizvoda kupcima, područje primene sistema će biti od prijema sirovog mleka do skladištenja i isporuke gotovog proizvoda.