Na sledećim stranama ćemo vama predstaviti standard ISO 22000. Očekujte svake nedelje novi tekst na ovu temu.
.
Uvod
ISO 22000 je novi međunarodni sveobuhvatni standard za sisteme menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane. On definiše set opštih zahteva za zdravstvenu bezbednost hrane koji se odnose na sve organizacije u lancu hrane. Ovi zahtevi su navedeni u delovima 4, 5, 6, 7 i 8 standarda ISO 22000. Priznati širom sveta, ovi univerzalni standardi harmonizuju ključne zahteve i prevazilaze teškoće različitih standarda vezanih za zdravstvenu bezbednost hrane u pogledu regiona, zemlje, aktivnosti organizacije i vrste hrane.
Ako je organizacija deo lanca ishrane, ISO 22000 zahteva učvršćivanje sistema menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane (FSMS), i korišćenje ovog sistema kako bi se osiguralo da prehrambeni proizvodi ne izazovu štetne efekte po ljudsko zdravlje. Zahtevi ISO 22000 se mogu primeniti na sve vrste organizacija u okviru lanca hrane, koji obuhvata proizvođače hrane, primarne proizvođače, prerađivače hrane, transport i skladištenje, maloprodajne podugovarače i prodajna mesta za hranu, zajedno sa međusobno povezanim organizacijama kao što su proizvođači opreme, materijala za pakovanje, sredstava za čišćenje, aditiva i sastojaka hrane.
Organizacije su svesne potrebe da se demonstrira i obezbedi dokaz njihove sposobnosti da proizvedu bezbednu hranu. ISO 22000 će pomoći ovim organizacijama da učvrste FSMS i da ga primene u postrojenjima za proizvodnju hrane sa unapređenim i ažuriranim sistemom FSMS. Ovaj standard promoviše usklađivanje proizvoda i usluga sa internacionalnim standardima, obezbeđivanjem uverenja o kvalitetu, sigurnosti i pouzdanosti.
ISO 22000 standard teži da definiše zahteve menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane koje bi kompanije trebalo da ispune i prevaziđu kako bi bile usklađene sa regulativama vezanim za zdravstvenu bezbednost hrane širom sveta. Namera je da to bude jedan standard koji sadrži sve potrebe konzumenata i tržišta. On ubrzava i pojednostavljuje procese bez ugrožavanja ostalih sistema menadžmenta kvaliteta ili zdravstvene bezbednosti. ISO 22000 koristi opšte priznate metode menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane, kao što je interaktivna komunikacija putem lanca hrane, menadžmenta sistema, kontrole rizika po zdravstvenu bezbednost hrane kroz PRP i HACCP planove, i neprestano poboljšanje, kao i periodično ažuriranje sistema menadžmenta.
Standard je postao neophodan zbog značajnog porasta bolesti koje su izazvane zaraženom hranom, kako u razvijenim zemljama, tako i u zemljama u razvoju. Osim rizika po zdravlje, bolesti izazvane pokvarenom hranom mogu značajno povećati ekonomske troškove uključujući medicinske tretmane, odsustvo sa posla, isplatu osiguranja i zakonsku kompenzaciju. Kao rezultat toga, nekoliko zemalja je razvilo nacionalne standarde za snabdevanje bezbednom hranom, a pojedine kompanije i grupe u oblasti proizvodnje hrane su razvile svoje standarde ili programe za kontrolu svojih snabdevača
Dok se ISO 22000 može primeniti sam po sebi, on je kreiran da bude potpuno kompatibilan sa ISO 9001, a kompanije koje su već sertifikovane za ISO 9001 lako mogu proširiti svoju sertifikaciju na ISO 22000.
ISO 9001 za menadžment kvaliteta se ne bavi posebno zdravstvenom bezbednošću hrane. Kao rezultat toga, mnoge države (Danska, Holandija, Irska, Australija i dr.) su razvile neobavezne nacionalne standarde, kao i druga dokumenta kojima se specifikuju zahtevi kontrole za FSMS.
.
Predstavljanje ISO 22000
Izazov za ISO 22000 je taj da bi on trebalo da bude priznat od strane svih segmenata u lancu prehrambene industrije. Sigurno je da će HACCP sistem biti zamenjen sa ISO 22000. Ono što još nije sigurno je da li će maloprodaje to prihvatiti. Jedan faktor koji ide u prilog ISO 22000 je taj da je njegova namera globalna. Stoga, kako su izvori proizvodnje sve više globalni, poverenje se može dobiti od jednog univerzalno prihvaćenog ISO standarda.
ISO 22000:2005 je prvi u porodici standarda koji obuhvata sledeće dokumente:
- ISO/TS 22003, Sistem menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane – Uslovi za organizacije koje vrše sertifikaciju i kontrolu sistema menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane, definiše pravila koja se primenjuju za kontrolu i sertifikaciju sistema menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane (FSMS) u skladu sa zahtevima datim u ISO 22000 (ili ostalim setovima definisanih FSMS zahteva), i obezbeđuje neophodne informacije i potvrdu klijentima o načinu sertifikovanja koji je tražen od strane njihovih snabdevača.
- ISO/TS 22004, Sistem menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane – Uputstvo o primeni standarda ISO 22000:2005, obezbeđuje opšti vodič koji se može primeniti u korišćenju ISO 22000.
- ISO/TS 22005, Sledljivost u prehrambenoj industriji – Opšti principi i osnovni zahtevi za projektovanje i implementaciju sistema.
ISO 22000 standard ima tri dela:
- Zahtevi za GMP ili preduslovne programe,
- Zahtevi za HACCP principe Codex Alimentarius-a,
- Zahtev za sistemom menadžmenta.
Standard ima cilj da poboljša zdravstvenu bezbednosti hrane i time obezbedi zaštitu potrošača. Na ovaj način on ojačava poverenje potrošača i povećanje isplativosti u lancu snabdevanja prehrambene industrije. ISO 22000 je u saglasnosti sa principima HACCP sistema i on obezbeđuje međunarodnu usaglašenost primene HACCP-a. Pored toga, ISO 22000 harmonizuje neobavezne međunarodne standarde. Struktura ISO 22000:2005 podržava i usklađena je sa ISO 9001:2008.
.
Istorija ISO 22000
ISO organizacija je 2001. godine je počela da razvija standard kontrole, koji dalje definiše ulogu HACCP u FSMS, što je kulminiralo u novonastalim ISO 22000. Publikacija ISO 22000 je dopunjena sa ISO tehničkom specifikacijom (ISO/TS 22004) dajući upustvo o primeni standarda, sa posebnim naglaskom na mala i srednja preduzeća. Radna grupa za FSMS je pripremila ISO 22000 i ISO/TS 22004, koji su objavljeni 2005. godine. Druga tehnička specifikacija (ISO/TS 22003) objašnjava zahteve za sertifikacijom koji se primenjuju kada se koristi sertifikacija koju vrši treća strana. Nacrt međunarodnog standarda ISO/DIS 22000 je izašao 3. juna 2004, a krajnji rok za komentare je bio 3. novembar 2004. ISO 22000 je ozvaničen kao međunarodni standard 1. septembra 2005.
Standard se može primeniti nezavisno ili u kombinaciji sa ostalim standardima menadžmenta sistema, kao što su ISO 9001:2008, sa ili bez nezavisne (treća strana) sertifikacije o usaglašenosti.
Radna grupa koja je razvila ISO 22000 ima predstavnike u 14 zemalja. U radnoj grupi, bili su i predstavnici organizacija kao što su: Codex Alimentarius, Global Food Safety Initiative (GFSI) i Confederation of Food and Drink Industries of the EU (CIAA).
.
Odnos ISO 22000 i HACCP
Dizajn i implementacija sistema menadžmenta zdravstvene bezbednosti hrane u organizaciji su pod uticajem različitih faktora, posebno opasnosti vezanih za zdravstvenu bezbednost hrane, obezbeđenja proizvodnje, iskorišćenja procesa, veličine i strukture organizacije. Primena ISO 22000 je zasnovana na principima HACCP kao što je opisano od strane Codex Alimentarius Commission, i dizajniran je da bude primenjen zajedno sa relevantnim standardima objavljenim od strane ISO organizacije. ISO 22000 dinamično kombinuje HACCP principe i faze primene PRP-a koji koriste analizu rizika kako bi se odredila strategija koja se može primeniti u cilju osiguranja kontrole rizika od strane kombinovanog PRP i HACCP plana.
.
Primena ISO 22000
ISO 22000:2005 se primenjuje na sve organizacije nezavisno od njihove veličine i njihovog uticaja na prehrambenu industriju. Standard je napravljen kako bi služio ne samo potrebama proizvođača hrane i prerađivaća, već praktično svih organizacija koje su deo prehrambene industrije. ISO 22000 je pisan tako da mu je struktura kompatibilna drugim standardima menadžmenta sistema u svetlu ISO 9001:2008 (primenjujući ISO 15161 kao smernicu za rad), a pri tom primenjujući HACCP.
U praktično svim organizacijama koje se bave proizvodnjom hrane ISO 22000 standard može biti implementiran. U njih spadaju: primarni proizvođači hrane, proizvođači komponenata hrane, proizvođači hrane, prodavci hrane, ugostiteljski objekti, proizvođači gotove hrane, organizacije koje obavljaju čišćenje i sanitaciju, špediteri, skladištari, distrubuteri itd.
ISO 22000 standard može biti implementiran i u organizacijama koje ne proizvode hranu kao što su: proizvođači opreme, proizvođači materijala za pakovanje, proizvođači sastojaka i aditiva i organizacijama koje proizvode druge elemente koji su u dodiru sa hranom.
.
Prednosti implementacije ISO 22000
Najvažnija dobit sa ovim standardom je da će on olakšati organizacijama širom sveta implementaciju HACCP-a na harmonizovan način, koji neće zavisiti od zemlje ili vrste hrane. Usvajanje ISO 22000 standarda obezbeđuje kompaniji kompetencije priznate širom sveta. Implementacijom ISO 22000 standarda stiču se brojne prednosti. To je pouzdan sistem koji je potvrđen od strane FAO/WHO.
Brojne zemlje su razvile nacionalne standarde koji se odnose na proizvodnju bezbedne hrane, a pojedinačne kompanije i grupe u prehrambenom sektoru su razvile svoje sopstvene standarde za ispitivanje svojih dobavljača. Ovo je donelo konfuziju u pogledu zahteva i povećane troškove jer su morali zadovoljiti višestruki programi. ISO 22000 donosi za jednoobrazni standard kontrole koji se može primeniti u svim organizacijama koje su vezane za prehrambenu industriju.
Standard omogućava inkorporaciju zakonskih i regulatornih zahteva koji se odnose na zdravstvenu bezbednost hrane uključujući HACCP sistem.
ISO 22000 daje podsticaj organizaciji za neprestano poboljšanje. Ovo uključuje sisteme interne i eksterne komunikacije, vođenje dokumentacije, usaglašenosti sa higijenskim regulativama i kontrolu rizika zdravstvene bezbednosti hrane.
Ovaj standard omogućava sledljivosti i jasnu komunikaciju u okviru lanca prehrambene industrije preko sistema jasne odgovornosti i nadležnosti svih zaposlenih. Primenom sistema optimizuju se resursi organizacije interno i u okviru lanca prehrambene industrije. Racionalna komunikacija i saradnja donose brže i bolje informisano donošenje odluka o opasnostima po bezbednost hrane zajedno sa ostalim partnerima u lancu snabdevanja. Na ovaj način standard udara dobre osnove sistema donošenja odluka i pozitivno deluje na radno okruženje, a time se povećava i produktivnost na poslu i zadovoljstvo zaposlenih. Zaposleni postaju svesniji pitanja vezanih za higijenu i zdravstvenu bezbednost hrane.
Standard omogućava okvir za sertifikaciju putem treće strane, a može se primenjivati i bez sertifikacije. Iako se ISO 22000 može implementirati zasebno, on je dizajniran tako da bude potpuno kompatibilan sa ISO 9001:2008. Organizacije koje već imaju sertifikovan ISO 9001 će lako proširiti sertifikaciju i na ISO 22000. On proširuje pristup sistema upravljanja QMS standarda ISO 9001:2008, koji je široko prihvaćen i primenjen u svim oblastima, ali nije posebno upućen na bezbednost hrane. Integracijom se ubrzavaju i pojednostavljuju procesi, povećava efikasnost i smanjuju troškovi bez kompromitovanja postojećih ili ostalih sistema kvaliteta ili menadžmenta.
ISO 22000 je primenjiv na sve proizvođače i učesnike u celokupnom lancu snabdevanja prehrambene industrije. Lako se može primeniti i u malim i srednjim preduzećima.
Sistematski i proaktivni pristup identifikovanju rizika zdravstvene bezbednosti hrane, razvijanje i implementacija kontrolnih mera i sistematski menadžment PRP dovodi do boljeg planiranja, a time manje verifikacije nakon procesa.
Bezbednost proizvoda je glavno pitanje u međunarodnoj trgovini, a upravo zdravstvena bezbednost prehrambenog proizvoda i veća zdravstvena zaštita su ciljevi FSMS. Zbog ovoga implementiran ISO 22000 povećava međunarodno prihvatanje prehrambenih proizvoda i smanjuje rizik od tužbi za odgovornost u pogledu proizvoda/usluge.