Autor: Zdravko ŠumićUparavanje mlijeka vrši se kod proizvodnje kondenzovanih proizvoda od mlijeka da bi se povećala suva materija na pravilnikom predviđenu vrijednost.
Koriste se višestepeni vakuum uparivači, cijevnog ili pločastog tipa.
.
Cijevni
Cijevni uparivači se mogu podijeliti na:
– horizontalne i vertikalne – prema položaju cijevi.
– kratki, dugi i srednji – po dužini cijevi.
– prema smjeru kretanja proizvoda – ka gore ili ka dolje.
– sklupčane, prstenaste i prave – prema obliku cijevi.
U industriji prerade mlijeka najčešće se koriste cijevni uparivači sa kretanjem mlijeka ka dolje. Mlijeko ulazi u cijevi u gornjem dijelu uparivača. Oko cijevi struji medijum za zagrijevanje (vodena para). Cijevi su dužine oko 9 m.
Po stizanju u donji dio uparivača, isparena voda se odvaja od proizvoda u odvajaču pare. Isparena voda se kondenzuje u kondenzatoru.
Ovaj tip uparivača je dosta u upotrebi u industriji mlijeka jer smanjuje negativan uticaj temperature na termolabilne komponente mlijeka u toku evaporacije.
.
Pločasti
Plocasti uparivaci umjesto cijevi za razmjenu toplote koriste ploče koje su čvrsto povezane preko rama (npr. četiri ploče povezane u jedan ram). U jedan uparivač se može staviti proizvoljan broj ramova. Na izlazu iz uparivača nalazi se separator odvajač pare vode.
Pločasti vakuum uparivači daju proizvod boljeg kvaliteta zbog kraćeg kontakta mlijeka i zagrijane površine.
Pored ovoga ima i tehničke prednosti: uređaj je manje visine (do 3m), rad je jednostavan, kontrola rada vrši se automatski, odrzavanje uređeja je jednostavno, moguće je mjenjati kapacitet (promjenom broja ploča uparivača), lako demontiranje i sklapanje u slučaju potrebe.
.
Baterija
Da bi se povećala ekonomičnost više uparivača istog tipa se veže na red tako da čine višestepeni vakuum uparivač. U industriji mlijeka se koriste višestepeni vakuum uparivači od 2 do 7 stepeni.
Bolja ekonomičnost se postiže boljim iskorišćenjem toplote koju u sistem unosi primarna para, iskorišćenjem toplote nastale sekundarne pare.
Da bi ovakav sistem efikasno radio, odnosno da bi količina toplote koju nosi para u jednom stepenu bila dovoljna da izazove uparavanje u sljedećem stepenu, mora da se u njemu obezbjedi niži pritisak .
Temperaturna razlika izmađu dva susjedna uparivača iznosi 5 do 7.5oC.
Ne koriste se temperature više od 100oC zbog termolabilniih komponenata, ni niže od 45oC da se nebi omogućio razvoj mikroorganizama (stafilokoke se razvijaju na 46oC). Zagrijevanje se najčešće vrši parom niskog visokog pritiska.
Prema načinu napajanja uparivača razlikujemo tri osnovne mogućnosti:
- Istostrujno – mlijeko se kreće od prvog ka posljednjem uparivaču
- Protivstrujno – mlijeko se kreće od posljednjeg ka prvom uparivaču
- Paralelno – svi uparivači se istovremeno napajaju mlijekom
U sva tri slučaja para se kreće od prvog ka posljednjem uparivaču.
Pored uparivača u sklop uparivačke stanice ulaze:
- kondenzator. Postavlja se na kraju baterije. U njemu se kondenzuje sekundarna para iz posljedanjeg uparivača. Kondenzacijom pare znatno se smanjuje zapremina i na ovaj način lako održava vakuum stvoren vakuum pumpom.
- vakuum pumpa.
- separator odvajač kapi koncentrovanog proizvoda koje je ponijela para – spriječava odnošenje proizvoda sa parom.
Kontrola stepena uparavanja vrši se kontinualno u toku procesa preko specifične težine, indeksa refrakcije ili električne provodljivosti proizvoda.
Spisak korišćene literature možete naći u Literatura – Tehnologija mleka.