Prof. Dr Midhat Jašić, Tehnološki fakultet, Tuzla
kontakt: +387/61-721-060; jasic_midhat@yahoo.com
.
Za upravljanje procesima skladištenja u kontroliranoj atmosferi potrebno je dobro poznavanje vrste i sorte voća ili povrća koje se skladišti, ali i poznavanje tehnološke opreme koja omogućava regulaciju fizioloških i biohemijskih procesa (zrenje, dozrijevanje, respiracija, transpircija), koji se zbivaju za vrijeme skladištenja u voću i povrću. Zbog toga je najbolje prije početka rada postupak standardizirati prema svim fazama. Za pravilno i uspješno skladištenje u kontroliranoj atmosferi sve aktivnosti se dijele u nekoliko faza. Prva faza obuhvata aktivnosti prije startanja sezone, zatim slijede aktivnosti za vrijeme punjenja, a onda nakon zatvaranja komore i kontrola rada. Kod novih pogona koji prvi puta počinju sa radom preporučuje se dobra provjera tehničke dokumentacije, a i savjetovanje stručnjaka za postharvest tehnologiju. Priprema opreme i uređaja podrazumijeva provjeravanje: rashladnih instalacija, hermetičnosti komora sa kontroliranom atmosferom, uređaja za snižavanje temperature, aparata za regulisanje sastava zraka i kontrolu uslova čuvanja u komorama.
Prije startanja sezone
Prije početka sezone i punjenja, komore treba dobro očistiti od svih nagomilanih organskih materija. Potom treba izvršiti pranje hladnom, a onda toplom vodom pod pritiskom. Skladišni prostor treba dezinfikovati nekim od dezinfikovanih sredstava. Prije startanja sezone, potrebno je obučiti nove zaposlenike i usmjeriti pažnju na opasnosti, koje su moguće u komorama sa kontroliranom atmosferom. Takođe je potrebno provjeriti:
- mogućnost isticanja gasova,
- ispravnost svih temperaturnih senzora,
- ispravnost svih analizatora,
- ispravnost skrubera na curenje i
- podesiti sve operacije na referentne vrijednosti.
Od izuzetnog značaja je provjera hermetičnosti komore uz sve preporučene testove vezane za pritisak u komori.
Za vrijeme punjenja
Za vrijeme punjenja potrebno je provjeriti da li je analizirana roba prihvatljiva, a posebno za dugotrajno skladištenje. Takođe je potrebno provjeriti da li komora radi ujednačeno pri svom najvećem kapacitetu, te provjeriti funkcionalnost senzora temperature koji su u srži voća, kao i one koji su razmješteni unutar komore. Zatim se komora puni i podešavaju uslovi rada u što je moguće kraćem vremenskom roku. Takođe je obavezna provjere temperatura u unutrašnjosti komore prije snižavanja nivoa oksigena u komori.
Nakon punjenja
Nakon zatvaranja komore potrebno je mjeriti gasove i temperaturu, pa se u slučaju off-line kontrole preporučuje minimalno dva puta na dan. Takođe je potrebno dnevno provjeravati funkcionalnost analizatora zraka, te ih kalibrirati sa gas testom svake sedmice. Nadalje, potrebno je uzimati pojedinačna mjerenja gasova sa prenosnim analizatorom direktno iz komore u utvrđenim sedmičnim intervalima. Ako su razlike veće od 0.2%, potrebno je postaviti ventilatore na veću brzinu u toku 2 sata, zatim rekalibrirati analizator i provjeriti ponovo. Ako se greška ponavlja, javlja se ovlaštenom serviseru. Uzorci voća se pregledaju po standardnoj unaprijed planiranoj proceduri. Ako je količina O2 nešto manja od 1.6%, provjeriti na uzorcima voća da li dolazi do stvaranja alkohola. U toku prvih 40 dana startaju se ventilatori kontinuirano. Nakon zatvaranja. Kada je jednom komora zatvorena, u nju se više ne može ulaziti, jer nizak nivo oksigena u atmosferi uvjetuje uslove u kojima ljudski život nije moguć. Svijest se gubi unutar 30 sekundi, a smrt nastupa unutar nekoliko minuta.