„Vino Župa“ je osnovana 1956. godine, ujedinjavanjem 9 zemljoradničkih zadruga, koje su postojale u Župi posle Drugog svetskog rata.
Već krajem 1956. godine objekti podruma su bili osposobljeni za prijem i aktiviranje sudova i opreme, za prihvatanje dela berbe grožđa iz te godine i za početak prerade.
Preradni kapaciteti novoizgrađenog podruma iznosili su 4500 tona grožđa i u njemu je radilo 54 radnika. U to vreme bio je sagrađen najsavremeniji podrum za preradu grožđa i vina, što je bila i osnovna delatnost preduzeća.
Ekipa stručnjaka je od prvog dana krenula sa kvalitetnim proizvodima i vrlo brzo za ime „Vino Župe“ se znalo širom bivše Jugoslavije, a i sveta.
Duga tradicija Župskog vinogradarstva i vinarstva je učinila svoje i Župska vina su se našla na trpezama velikog broja potrošača. Proizvodnja vina i rakija je bila osnovna delatnost „Vino Župe“ iz tog perioda.
Prvi april 1962. je bio još jedan značajan, pobednički dan u uspešnom pohodu pravog privrednog razvoja i zaokruživanja programskih ideja i želja “Vino Župe“. Počela je sa radom i fabrika voćnih sokova čime se proširio asortiman proizvoda koje je fabrika nudila tržištu.
Kvalitet proizvedenih voćnih sokova i drugih prerađevina i potražnja na stranom i domaćem tržištu, primorali su stručnu i rukovodeću garnituru “Vino Župe“, da već 1963. godine počne sa pripremama projekta za prelazak na preradu sa 20000 tona na 38000 tona svih vrsta voća.
Nova fabrika voćnih sokova i koncentrata je puštena u rad 18. oktobra 1967. godine.
Ako je išta na svetu vinska atrakcija, onda je to cisterna od 5.600.000 l vina koju je „Vino Župa“ napravila kako bi mogla imati dovoljno kapaciteta za skladištenje vina.
Radilo se i gradilo, „Vino Župa„ je rasla. Bila je značajan privredni subjekat na tržištu bivše SFRJ. Svo vreme postojanja „Vino Župa“ je za kvalitet svojih proizvoda osvajala mnogobrojna priznanja na domaćim i stranim sajmovima.
Period od osnivanja do privatizacije je bio valovit sa dosta uspona i padova u poslovanju da bi najdublja kriza krenula 1990. godine i trajala sve do privatizacije. Od svog osnivanja, „Vino Župa“ je poslovala kao društveno preduzeće do novembra 2002. god. kada je privatizovana.
Nakon prelaska u formu Akcionarskog društva, na čelu sa Radimirom Šljivićem, “Vino Župa” kreće u svoj vrtoglavi rast. Od posrnulog preduzeća izrasta u giganta. Posle privatizacije, fizički obim proizvodnje raste iz godine u godinu uz širenje i asortimana proizvoda. Rast proizvodnje i prodaje je neizostavno vezan za velike investicije koje su urađene nakon privatizacije. Uloženo je na desetine miliona eura i rezultati su vidljivi.
Danas je fizički obim proizvodnje 10 puta veći nego što je bio u najuspešnijoj godini postojanja preduzeća (1981.) pre privatizacije.
Savremena Fabrika voćnih sokova, koncentrata i aseptik kaša, velikih preradnih kapaciteta definišu „Vino Župu” kao velikog proizvođača za čijim proizvodima i poluproizvodima postoji interesovanje u velikom broju kako evropskih, tako i prekookeanskih zemalja.
Brend voćnih sokova i nektara La Vita je već godinama prepoznatljiv na tržištima više zemalja.
„Vino Župa” ima u dve hladnjače u Aleksandrovcu i Brusu skladišnog kapaciteta od 7.000 tona smrznutog voća i jedan je od vodećih izvoznika smrznutog voća u zemlje Evrope.
Pored zemalja Evrope zamrznuto voće je našlo svoj put i do Amerike. Hladnjače su savremeno opremljene najnovijom opremom kao što su izbijačice koštica, uređaj za optičko prebiranje voća (OPTYX) i sl.
Proizvodnja vina je višestruko povećana, tako da je 2007. godine prvi put posle 25 godina najveći vinski sud na svetu od 5.600.000 l napunjen vinom. Osim kvantitativnog povećanja proizvodnje i prodaje napravljen je i veliki iskorak u pogledu kvaliteta proizvoda koji je postignut zahvaljujući rekonstrukcijom i osavremenjavanjem proizvodnih kapaciteta kao i boljom organizacijom i dinamičnijim menadžmentom.
Tokom svog postojanja „Vino Župa” je osvajala mnoga priznanja na domaćim i stranim sajmovima i izložbama. Taj trend je nastavljen, pa i danas sa svih sajamskih priredbi gde učestviuje za kvalitet svojih proizvoda dobija najviša odličja.
Pored priznanja za kvalitet proizvoda priznanja su dobijali i njeni menadžeri, a 2008. godine „Vino Župa” je dobila i priznanje „Kapetan Miša Anastasijević” od Privredne komore Srbije za najuspešnije preduzeće u oblasti agrara u Srbiji. Krajem 2008. godine još jedno priznanje Privredne komore Srbije je ukrasilo „Vino Župinu” paletu priznanja.
Od PKS je dobijena Plaketa za doprinos razvoju privrede Srbije.
Svi ovi usponi praćeni su i povećanjem broja zaposlenih, njihovom kvalifikacionom strukturom i zaradama.
„Vino Župa”je od 2008. godine postala regionalna kompanija, kupovinom „Povardaria” iz Negotina na Vardaru u Makedoniji kao i kupovinom mostarskog „Hepoka” zajedno sa „Amko komerc-om” iz Sarajeva.
Prodajna mreža razgranata u mnogim zemljama čine je danas jednom velikom i poznatom kompanijom.
- As Crnjak. Kratošija
- Brendi
- Cabernet Sauvignon
- Chardonnay
- Dunjevača
- Extra lozovača
- Graševina
- Kadarka
- Kajsijevača
- Kupinovo vino
- Lozovača
- Međaš beli
- Međaš Crni
- Pelinkovac
- Rizling
- Rosé
- Ružica
- Šljivovica
- Šljivovica prepečenica
- Smederevka
- Srpsko belo
- Srpsko crveno
- Viljamovka
- Vinjak
- Vino od borovnice
- Vino od jabuke
- Vino od maline
- Vino od šljive
- Vino od višnje
- Vodka "Blue Star"
- Vodka limun
- Vranac
- Zlatni rizling