Reklama

Milan

Napravljene poruke na forumu

  • Autor
    Članci
  • Član 36.249

    Poštovanje kolege,
    Evo prvi put se uključujem u bilo kakvu diskusiju na forumu. Pozdrav za sve
    učesnike.
    Čitajući sve navedene tekstove po meni o ćevapima najviše zna kolega  Braco Član
    18.370
    Tehnolog sam po struci i imam iskustvo u mesnoj industriji. Trenutno radim za jednu
    distributersku kuću aditiva za mesne industrije iz Banja Luke.
    Receptura za ćevape (sarajevske, srbijanske… zovite ih kako god hoćete), receptura za 1kg:
    1kg  Mljevenog junećeg mesa
    (Meso sa prednjeg čereka: otkoštana juneća rebra (malo starijeg
    juneta po mogućnosti) I  juneći flam). Poenta je da meso bude što masnije, to ćevap ima bolji ukus. Ako se stavlja but ili tzv. bolji kvalitet mesa ćevap bude suh što mu nije cilj. Zna biti i prednji čerek manje mastan pa se iz tog razloga može dodati junećeg loja da bi
    se „zamastio“ ćevap. Nakon par puta kada se naprave ćevapi dobije se iskustvo koliko je to dovoljno masno meso. Hladno meso se prvo samelje kroz šajbu 10, zatim se ponovo melje kroz šajbu 4,5, banjalučki ćevap ide na šajbu 3 u drugom mljevenju. Meso se zatim izdozira vodom, svim komponentama iz nastavka recpture i onda slijedi miješanje. Ne treba se iživljavati miješanjem, dovoljno je dok se ne ujednači smjesa, to je 3-5 min maksimalno. Preporuka je da se meso ovako samljeveno ostavi u zamrzivač na – 180C, 2-3 sata isključivo da bi se meso malo stegnulo i na taj bilo olakšano izvlačenje oblika na top-u.
    7% vode (70g hladne vode); 
    1,8 – 2,0 % soli, po meni je odličan ukus sa 2,0% (volim slaniju hranu); 
    0,5-07% sode-bikarbone 
    Neko je na forumu pisao kako je soda-bikarbona hemikalija, štetna i sl.  Čisto malo pojašnjenja: soda-bikarbona se prilikom termičke obrade raspada na 3 plina koja isparavanjem izlaze iz ćevapa i na taj način „diže“ meso, tj. nakon pečenja ne dolazi do skupljanja ćevapa. Znači u gotovom ćevapu NEMA sode- bikarbone, ona je isparila, napravila odličan oblik, da kažemo dala volumen ćevapu i to mu je jedina svrha. Ja tu ne vidim nikakvu štetu.
    Pored ovoga se dodaje začinska komponenta, Ja prodajem začin za ćevapčiće Gewurzmischung proizvođača Ireks, U Srbiji imate distibutera pa ga kontaktirajte, doziranje pomenutog začina je 16g/kg mesa. 
    Ako budeto koristili ovu recepturu dobićete identičan ukus sarajevskog ćevapa ili
    kako ga god vi zovete, potpuno je nebitno.
    Napomena: U federaciji BIH se koristi pored junećeg mesa (70-80%) dodaje I bravetina(20-30%), u Republici Srpskoj, Srbiji I Hrvatskoj umjesto bravetine se koristi svinjska ficla. Po meni je najljepši ukus ćevapa kad se koristi isključivo masnije juneće meso.
    Skraćena receptura za ćevape bez kometara.
    1 kg  Mljevenog junećeg mesa
    7% vode (70g hladne vode); 
    1,8 – 2,0 % soli (18-20g Na Cl)
    0,5- 07% sode-bikarbone  ( 50 – 70g  Natrijev bikarbonat NaHCO3)
    16g Začin za ćevapčiće Gewurzmischung – Ireks
     
    Banjalučki ćevap se pravi nešto drugačije, molim kolegu  Braco Član 18.370,   da mi se javi na e mail: milandjuricicm@gmail.com. Sa zadovoljstvom ću ti besplatano dati originalni recept banjalučkog ćevapa
    Pozdrav za sve učesnike na forumu!
     

    Član 36.249

    Poštovanje kolege,
    Evoprvi put se uključujem u bilo kakvu diskusiju na forumu. Pozdrav za sve
    učesnike.
    Čitajući sve navedene tekstove po meni o ćevapima najviše zna kolega  Braco Član
    18.370
    Tehnolog sam po struci i imam iskustvo u mesnoj industriji. Trenutno radim za jednu
    distributersku kuću aditiva za mesne industrije iz Banja Luke.
    Receptura za ćevape (sarajevske, srbijanske… zovite ih kako god hoćete), receptura za 1kg:
    1kg  Mljevenog junećeg mesa
    (Meso sa prednjeg čereka: otkoštana juneća rebra (malo starijeg
    juneta po mogućnosti) I  juneći flam). Poenta je da meso bude što masnije, to ćevap ima bolji ukus. Ako se stavlja but ili tzv. bolji kvalitet mesa ćevap bude suh što mu nije cilj. Zna biti i prednji čerek manje mastan pa se iz tog razloga može dodati junećeg loja da bi
    se „zamastio“ ćevap. Nakon par puta kada se naprave ćevapi dobije se iskustvo koliko je to dovoljno masno meso. Hladno meso se prvo samelje kroz šajbu 10, zatim se ponovo melje kroz šajbu 4,5, banjalučki ćevap ide na šajbu 3 u drugom mljevenju. Meso se zatim izdozira vodom, svim komponentama iz nastavka recpture i onda slijedi miješanje. Ne treba se iživljavati miješanjem, dovoljno je dok se ne ujednači smjesa, to je 3-5 min maksimalno. Preporuka je da se meso ovako samljeveno ostavi u zamrzivač na – 180C, 2-3 sata isključivo da bi se meso malo stegnulo i na taj bilo olakšano izvlačenje oblika na top-u.
    7% vode (70g hladne vode); 
    1,8 – 2,0 % soli, po meni je odličan ukus sa 2,0% (volim slaniju hranu); 
    0,5-07% sode-bikarbone 
    Neko je na forumu pisao kako je soda-bikarbona hemikalija, štetna i sl.  Čisto malo pojašnjenja: soda-bikarbona se prilikom termičke obrade raspada na 3 plina koja isparavanjem izlaze iz ćevapa i na taj način „diže“ meso, tj. nakon pečenja ne dolazi do skupljanja ćevapa. Znači u gotovom ćevapu NEMA sode- bikarbone, ona je isparila, napravila odličan oblik, da kažemo dala volumen ćevapu i to mu je jedina svrha. Ja tu ne vidim nikakvu štetu.
    Pored ovoga se dodaje začinska komponenta, Ja prodajem začin za ćevapčiće Gewurzmischung proizvođača Ireks, U Srbiji imate distibutera pa ga kontaktirajte, doziranje pomenutog začina je 16g/kg mesa. 
    Ako budeto koristili ovu recepturu dobićete identičan ukus sarajevskog ćevapa ili
    kako ga god vi zovete, potpuno je nebitno.
    Napomena: U federaciji BIH se koristi pored junećeg mesa (70-80%) dodaje I bravetina(20-30%), u Republici Srpskoj, Srbiji I Hrvatskoj umjesto bravetine se koristi svinjska ficla. Po meni je najljepši ukus ćevapa kad se koristi isključivo masnije juneće meso.
    Skraćena receptura za ćevape bez kometara.
    1 kg  Mljevenog junećeg mesa
    7% vode (70g hladne vode); 
    1,8 – 2,0 % soli (18-20g Na Cl)
    0,5- 07% sode-bikarbone  ( 50 – 70g  Natrijev bikarbonat NaHCO3)
    16g Začin za ćevapčiće Gewurzmischung – Ireks
     
    Banjalučki ćevap se pravi nešto drugačije, molim kolegu  Braco Član 18.370,   da mi se javi na e mail: milandjuricicm@gmail.com. Sa zadovoljstvom ću ti besplatano dati originalni recept banjalučkog ćevapa
    Pozdrav za sve učesnike na forumu!
     

    Član 36.249

    Poštovanje kolege,
    Evo prvi put se uključujem u bilo kakvu diskusiju na forumu, pozdrav za sve učesnike.
    Čitajući sve navedene tekstove po meni o ćevapima najviše zna kolega  Braco Član 18.370
    Tehnolog sam po struci i imam iskustvo u mesnoj industriji. Trenutno radim za jednu distributersku kuću aditiva za mesne industrije iz Banja Luke.
    Receptura za ćevape (sarajevske, srbijanske… zovite ih kako god hoćete), receptura za 1 kg:
    1 kg  Mljevenog junećeg mesa
    (Meso sa prednjeg čereka: otkoštana juneća rebra (malo starijeg juneta po mogućnosti) I  juneći flam). Poenta je da meso bude što masnije, to ćevap ima bolji ukus. Ako se stavlja but ili tzv. bolji kvalitet mesa ćevap bude suh što mu nije cilj. Zna biti i prednji čerek manje mastan pa se iz tog razloga može dodati junećeg loja da bi se „zamastio“ ćevap. Nakon par puta kada se naprave ćevapi dobije se iskustvo koliko je to dovoljno masno meso. Hladno meso se prvo samelje kroz šajbu 10, zatim se ponovo melje kroz šajbu 4,5, banjalučki ćevap ide na šajbu 3 u drugom mljevenju. Meso se zati izdozira vodom, svim komponentama iz nastavka recpture i onda slijedi miješanje. Ne treba se iživljavati miješanjem, dovoljno je dok se ne ujednači smjesa, to je 3-5 min maksimalno. Preporuka je da se meso ovako samljeveno ostavi u zamrzivač na – 180C, 2-3 sata isključivo da bi se meso malo stegnulo i na taj bilo olakšano izvlačenje oblika na top-u.
    7% vode ili 70g hladne vode; 
    1,8 – 2,0 % soli, po meni je odličan ukus sa 2,0% (volim slaniju hranu); 
    0,5- 07% sode-bikarbone 
    Neko je na forumu pisao kako je soda-bikarbona hemikalija, štetna i sl.  Čisto malo pojašnjenja: soda-bikarbona se prilikom termičke obrade raspada na 3 plina koja isparavanjem izlaze iz ćevapa i na taj način diže meso, tj. nakon pečenja ne dolazi do skupljanja ćevapa. Znači u gotovom ćevapu NEMA sode- bikarbone, ona je isparila, napravila odličan oblik, da kažemo dala volumen ćevapu i to mu je jedina svrha. Ja tu ne vidim nikakvu štetu.
    Pored ovoga se dodaje začinska komponenta, Ja prodajem začin za ćevapčiće Gewurzmischung proizvođača Ireks, U Srbiji imate distibutera pa ga kontaktirajte, doziranje pomenutog začina je 16g/kg mesa. 
    Ako budeto koristili ovu recepturu dobićete identičan ukus sarajevskog ćevapa ili kako ga god vi zovete, potpuno je nebitno.
    Napomena: U federaciji BIH se koristi pored junećeg mesa (70-80%) dodaje I bravetina(20-30%), u Republici Srpskoj, Srbiji I Hrvatskoj umjesto bravetine se koristi svinjska ficla. Po meni je najljepši ukus ćevapa kad se koristi isključivo masnije juneće meso.
    Skraćena receptura za ćevape bez kometara.
    1 kg  Mljevenog junećeg mesa
    7% vode ili 70g hladne vode; 
    1,8 – 2,0 % soli (18-20g Na Cl)
    0,5- 07% sode-bikarbone  ( 50 – 70g  Natrijev bikarbonat NaHCO3)
    16g Začin za ćevapčiće Gewurzmischung – Ireks
     
    Banjalučki ćevap se pravi nešto drugačije, molim kolegu  Braco Član 18.370,   da mi se javi na e mail: milandjuricicm@gmail.com. Sa zadovoljstvom ću ti besplatano dati originalni recept banjalučkog ćevapa
    Pozdrav za sve učesnike na forumu!