-
AutorČlanci
-
koje kategorije mesa upotrijebiti za pravljenje cevapa
u obzir dolazi samo junetina…jOjA Escribió:
A da li je ispravno koristi umjesto sojinog brasna ili ljuspica, soju protein ex33 u cevapima.
Stavljajuci je, smjesa se manje osjeti na soju (skoro da i ne) a i kolicinski je duplo manje stavljam.soja protein ex 33 je koncentrat sojinih proteina i zato bolje veže i vodu i mast. Sasvim ispravna odluka
Odmah da ti odgovorim, ukoliko zelis kvalitetan cevap od govedjeg mesa koristi meso prve kategorije, znaci meso buta, to je preporuka od jednog privatnog mesara, on takodje kaze, da je svestan da se malo ko toga pridrzava, te da se u cevape stavlja sve i svasta, naravno od mesa. Zato nam se valjda neki cevap vise svidja, a neki manje. Mada meni licno, kada su u pitanju cevapi, presudan uticaj na senzorske karakteristike, i to na prvom mestu ukus, imaju zacini, a sto se tice mesa, cini mi se da cak i vise volim one sa sojom. Kada smo vec kod soje, evo nekih zakonskih normativa, izvucenih iz Pravilnika za meso..,koji se moraju ispostavati prilikom proizvodnje usitnjenog oblikovanog mesa, a ticu se pravilnog deklarisanja tih proizvoda.
Usitnjeno oblikovano meso
Ćevapčići su proizvod dobijen od mesa papkara, vode, kuhinjske soli, zamene za so, aditiva, začina i ekstakata začina. Sadržaj proteina mesa u proizvodu ne sme biti manji od 12%, a relativan sadržaj proteina vezivnog tkiva u proteinima mesa ne sme biti veći od 16%.
Druge vrste srodnih proizvoda se proizvode od različitih vrsta mesa, a mogu im se dodati voda, kuhinjska so, zamene za so, aditivi, začini, ekstrakti začina, belančevinasti proizvodi, vlakna i namirnice. Sadržaj proteina mesa u proizvodu ne sme biti manji od 12%, a relativan sadržaj proteina vezivnog tkiva u proteinima mesa ne sme biti veći od 16%.ja sam naisla na mnogo razlicitih receptura
to sa mesom buta je preskupo a mislim da je steta takvo meso samljeti
da li je ko pokusao sa govedjim srcima?Slazem se, treba naci najjeftinije resenje, a da pri tom zadovolji ukus, ne znam za govedja srca, pokusacu da se raspitam, takodje se koristi pauflek, ne znam tacno koji je to misic, u stvari znao sam, al s obzirom, da nisam na liniji klanja, zaboravio sam
pauflek…mislim da je dio sa prednjeg cereka,misic sa prsa ali nisam sigurna
ovo sa govedjim srcima doziranje je 5 procenata ali nikako da probamWilliam Graham, direktor nevladine organizacije Partneri za razvoj (PFD), ne jede ćevape. Organizacija na čijem je čelu djeluje u BiH već 13 godina radeći na poboljšanju efikasnosti rada veterinarskog sektora. Graham kaže da on i njegove kolege ne kupuju u radnjama unaprijed samljeveno meso, već sami izaberu komade mesa koje mesar samelje na licu mjesta
gaga Escribió:
pauflek…mislim da je dio sa prednjeg cereka,misic sa prsa ali nisam sigurna
ovo sa govedjim srcima doziranje je 5 procenata ali nikako da probamPuflek je sa zadnjeg cerega i on se drugacije zove trbusina, znaci nastavlja se na but.
gaga Escribió:
ja sam naisla na mnogo razlicitih receptura
to sa mesom buta je preskupo a mislim da je steta takvo meso samljeti
da li je ko pokusao sa govedjim srcima?Idi sa onim sta imas, zavisi od sirovinske baze, mozes junetinu a mozes i svinjetinu i ja bih isao sa ficnom (70: 30) i dodao bi 25 % loja 10 % voda/led 10 % sojinog brasna i/ili ljuspica i dodas jos neki stabilizator i mislim da bi to bilo to.
A da li je ispravno koristi umjesto sojinog brasna ili ljuspica, soju protein ex33 u cevapima.
Stavljajuci je, smjesa se manje osjeti na soju (skoro da i ne) a i kolicinski je duplo manje stavljam.Imate jeftinu surovinu „pileski zeludac“ koj niti veze vodu niti se odvaja od smese a sto je jos bolje kad se samelje ima boju kao svinjetina i neznam dali vi koristite. Iako je puno diskutabilno o tome
za gagu: ex 33 je sojin izolat (90-92% proteina), koncentrati su sa oko 60-75%
djoakino: svinjsko moze, ali u manjem procentuinace, cevapi se prave od mesa junecih prednjih cetvrti, loja, vode/leda, a kao dodaci najcesce se dodaju ljuspice; postoji ta prica sa izolatima i koncentratima, kao i fosfatima, ali i proteinima mleka, vlaknima (npr. sargarepe, graska)
molim kolege da se, u cilju ozbiljnosti foruma, uvek potrude da daju prave informacije, a ne neki…, videcu posle…, i slicno, da bi razmena informacija bila sto efikasnija
ako nije kasno najbolji odnos mesa i loja za cevacice i pljeskavice ima govedja podplecka
pozzKolega Wladimire, nikad nije kasno, ovo je tema koja se stalno ponovo aktuelizuje, pogotovu kao „leskovacko“ meso (katastrofa kvalitet).
Ako hocete dobar kvalitet, sa podpleckom (vrat, trbusuna, rebra?), mozete dodati 10-15 loja i isto toliko vode. Od dodataka preporucujem belancevine mleka, vlakna (sargarepe), nesto od kiselina (E300, 301, 315, 316…) i fosfata 3g/kg. Moze i drugacije…Kolega, Popovski Dime!
Kod smese za cevape i pljeskavice,( govedja isklucivo), loj koji se stavlja u smesu , tretira li se prethodno, ili se tako sirovi stavlja?
Soja ljuspice se prethodno hidriraju, ili se zajedno sve stavlja , ukljucujuci suhi kromid?
Cime da zamenim kolicinu pileceg filea, cime mi je cena smese otisla previsoko?
Od govegjeg mesa stavljam i govegju pleshku i industrisko govegje meso.Pitanje je postavljeno svima. Obratila sam se Dimet-u, radi geogravse blizine!!!!!
Pozdrav dragi Nemus.
Molim Vas opisite mi recept za cevape u celini.
Opisite isto razliku recepta od cevana na pljeskavicu.
Skender
pozdrav svima, dali je dobro koristiti govedje meso uz dodatak male kolicine loja,da se naprave dobri cevape,bez soje.puno je jeftinija od junetine.
POSTOVANJE
KAO DA NAPRAVIM PLJESKAVICA ,SA DOBAR RADMAN ,I DA SE UDEBLJA PRILIKOM PECENJE ,ALI DA BUDE I MEKA???
HVALAVAM UNAPRED SVIMA
PROBAJ DA DODAS SODU BIKARBONU!
Da li je dodavanje sode dozvoljeno???? Također, industrijsko meso nisam bas siguran da ide!!!
Molim opsežan komentar sa osvrtom na zakonsku regulativu…Hvala unaprijed
Soda jeste da dize pljeskavicu ili k.vod ,ali 100% znam da nije dozvoljeno…
preparat za cevape, dize pljeskavicu 100 %, dozvoljen je, kome treba neka se javi pulca.rs@gmail.com
Pozdrav svima!
U smesu za cevape dodajemo neki tip mljevenog mesa koji najverojatnije je hidrirano, zatim za dan dva potemni smesa!
Da pojasnim, stavljamo i antioksidans i dva tipa boje! Smesu pravimo od prethodno zamrznutog mesa i prodajemo je svezu, tri dana. Za ova tri dana smesa potemni!
Kako da zadrzim boju smese za cevape i pljeskavice?dimljene junece maramice su masnoca koja je dimljena u atmosu ili na prirodan nacin u susari.kao meso tj prsuta
Pozdrav,
Što se tiče ćevapa u pravilu je najbolje koristiti kompletan prednji čerek (70/30). Znam da nije dobro za kalkulaciju, ali nemožete imati i kvalitet i cijenu. Mislim da je puno efikasnije za očuvanje sočnosti i volumena upotrebljavati hidrirana biljna vlakna, jer soja mijenja ukus i boju proizvoda.Za očuvanje boje i svježine imate veliki br. preparata na bazi Na-acetata i nekog antioksidansa.Pozdrav, zamolio bih Muja46 da mi pojasni komentar u vezi sa dimljenjem junecih maramica i cumu sluze posle ?
Pozdrav kolege!
Pročitajte prvo prvilnik pa onda da pričamo o dodavanju polifosfata i soda bikarbone.To po zakonu nije dozvoljeno, ali ako neko misli drugačije neka mi pokaže koji pravilnik to dozvoljava, biću mu veoma zahvalan.Pauflek je potrbušina. Najčešće se kod većih proizvođača usitnjenog oblikovanog mesa isto pravi od prednjeg junećeg čereka ili od juneće polutke sa koje je skinut milanez. Dozvoljena je upotreba sojinih preparata (ljuspice, brasno tostovano, koncentrat, izolat), skrobova, biljnih vlakana,led je obavezan kada ga ja radim, ali tako da se vodi računa o proteinskim vrednostima gotovog proizvoda.Za očuvanje boje najbolje su se pokazali acetati i laktati. Upotreba začina je dozvoljena i zavisi od navike potrošača. Što se tiče količine dodatog loja zavisi od količine loja u upotrebljenom mesu. Od same regije na kojoj se prodaje zavisi ukus, granulacija usitnjavanja veličina oblikovanja i ostalo.Po pravilniku nije zabranjeno dodavati ni svinjsko meso, ali se u deklaraciji mora navesti. Svaki proizvođač ima svoju malu tajnu, tako da su prave recepture obično tajna i čuvaju se ili se prodaju, a u razgovorima se priča svašta.
Za sada toliko.Tako je kolega zsmalenicin.Potpuno ste u pravu.Pričaju svašta,a ne čitaju.
Evo kratke istorije o poreklu roštilj mesa(ćevap).
Doneli su ga turci na Balkanu.Od njih naučili prvi Piroćanci,a MI Leskovčani unapredili tehnologiju proizvodnje i sad je naše.Pošto je Leskovac pre drugog svetskog rata bio drugi industrijski grad u Jugoslaviji, odmah posle Beograda, imao je veliki broj ugostiteljskih objekata što znači da je tu bila najbolja reklama i potrošnja.Nakon drugog svetskog rata nastavlja se proizvodnja, povećavaju kapaciteti,i to meso ide i van Leskovca.Ali…
Nije stvar samo u recepturi bitni su i majstori koji ga prave i oni koji ga peku.Za slavu Leskovačkog roštilj mesa su zaslužni naši majstori Dragi bure,Sveta Džodža,Aca Džodža…………
Tačno je da se to meso pravi od prednjih junećih čereka i to isključivo od rebra,a može se dodati i trbušina.Kod nas se kaže da meso treba da „RIPA“,a to je moguće od ovih delova mesa. Nek i ostale kolege pogledaju literaturu i videće kako izgledaju mišićna vlakna ovih regija.
Žalosno je što danas svi prisvajaju naziv Lekovački roštilj,i igraju se svetskim brendom.Ali pošto se kod nas ništa nezna i svako radi šta hoće nema ni kvaliteta pošto se ne pridržavaju recepture.Mene ne čudi ništa pošto to meso proizvode i neki iz metalske struke kao što i HACCP uvode drvoprerađivači.Toliko o tome nadam se da nikog nisam uvredio samo sam izneo svoje mišljenje.
Pozdrav svima!Poštovane kolege,
Ako je riječ o pravilnicima pročitajte član 44. Pravilnika o kvaliteti prizvoda od mesa Srbije gdge se kaže da je dozvoljena upotreba aditiva,a šta su aditivi mislim da je jasno. Ja sam iz Bosne i kod nas nije dozvoljena upotreba polifosfata, skroba i sl. A što se tiče Leskovca tu već prelazimo u istoriju, ali svaka čast za leskovački roštilj. Probajte nekad i sarajevske ćevape.
Pozdrav.Poštovane kolege,
Pravilnik Srbije i tačka 44 je definisao proizvod. Isti pravilnik i tačka 42 u kome se govori o usitnjenom oblikovanom mesu prvi pasus nešto govori.Isto tako treba i pročitati pravilnik o aditivima gde se spomoinju dodaci.
Za neutrina : Probao sam sarajevske ćevape u Sarajevu – odlični su, ali probao sam i banjalučki ćevap. Bolji je onaj u tom trenutku koji jedem.
PozdravBez istorije nema ni budućnosti.Probao sam sarajevske i banjalučke ćevape,svaki je priča za sebe i ja mislim da su u rangu sa leskovačkim.Sve je stvar ukusa.Samo nek se svi drže pravila i neće biti problema.
Održanje kvaliteta je ključ za uspeh i slavu proizvoda.Pozdrav svim mesarima i ostalima ali najviše mesarima pošto vidim da ih ovde najmanje ima.
Vidim razne komentare od kojih se pravi roštiljsko mleveno meso pa sam naišao na jedan članak gde dotični tvrdi da se pravi od junećeg buta.
E dragi moji neće biti tako jer se zna za šta služi meso od buta nego mleveno meso se pravi od prednjeg čereka to jest od vrata,podplećke,plećke,rebara i paufleka.
Dodaje se kuhinjska so i voda i nikakvi sojini sastojci nikakva vlakna kako ih vi ovde nazivate i još jedno vrlo važno,meso se melje na mašini za mlevenje mesa a nikakvi kuteri se ne upotrebljavaju jer znamo za šta oni služe.
Mi ne pravimo prat (mesno testo) već meso za pljeskavice i ćevape.
Koji bi vi još dodavali loj kada svako meso ima svoju masnoću ali vidim da vi hoćete na brzinu da se obogatite pa trpate neznate ni sami šta u meso samo da bude što jeftinije ali Vama za prodaju da ima pravu cenu.
Nemoj da trujemo narod nekim glupostima sojinim jer znamo zašta soja služi (Za ishranu stoke)
Imao bi dosta još da pišem,možda sam ovim putem nekoga i uvredio ali nemoj da budemo svi mesari,ipak neka to budu ljudi koji su išli mesarsko kobasičarsku školu.tako se nekada zvala.Pozdrav dragi Jano.
Molim Vas opisite Vi recept za cevape koji vi upotrebljavate.
Opisite isto razliku recepta cevapa i pljeskavice.
Amater.
За „јано“: колико пара толико и музике, колико треба да кошта роштиљско месо на 1,5-1,6 евра за килограм живе мере говеђег (крављег) меса?
Да ли то може да буде 240-260 динара?
А имате и веома добрих примера, није све тако црно као што пишете.Pozdrav Jano,
Potpuno se slažem sa napisanim. Ja lično kada kod kuće pravim roštilj meso tako ga pravim za porodicu i prijatelje. Kada se radi industrijski može i tako, ali ko će imati para da ga plati? A šta će tek biti kada nas kao Dance oporezuju dodatno za roštilj meso? Nisam protiv da se dodaju sojine ljuspice i malo izolata i koncentrata pa i vlakna celulozna, ali nikako polifosfat i soda bikarbona, antioksidansi )laktati i citrati obavezno radi bezbednosti potrošača)Pozdrav svima
PS
soja ipak nije samo stočna hrana, treba poštovati i druge pošto, pokazalo se da ipak nismo najpametniji na svetuPozdrav Jano.
I dalje ocekujem tvoj recept za pravljenje cevapa i pljeskavice.
Hvala.
Kollari@live.beZA ZSMALENICIN
JANO je potpuno u pravu.Pisao sam i ja jos ranije (neznam ,par meseci valjda ranije) da je Soja KANCEROGENA .Dakle,zaboravite je ZAUVEK!!!Ona jeste hrana za stoku i nema ama bas nikakvog razloga da se bilo gde ubacuje narocito tamo gde prilikom konzumacije ima termike.Niti u obliku ljuspica (sastav proteina negde oko 45 %)niti kao sojin izolat sa mnogo vise proteina. Prilikom rostiljanja koje takodje nije zdravo ,stvaraju se kancerogeni sastojci — sve od soje.Niko i Nikada od starih majstora vam nigde nije davao recepte za cevap meso sa Sojom.Ako i jeste ,taj nema pojma.Sve sto se radi na zapadu ,ukljucujuci i GMO hranu NIJE SVE DOBRO. Ne morate znaci da se uzdate na sve sto dolazi sa zapada.Uzdajte se u stare majstore.To me počelo nekako ohrabrivati pošto vidim da nisu baš svi ljudi najsrećniji kada vide od čega se sve pravi mleveno meso.
Danas je najteže naći i pojesti neku pljeskavicu a da ona bude onako prava domaćinska (izgleda da će mo to pojesti samo na nekoj domaćoj proslavi ili nekom veselju)
Moju decu sam naučio da ne jedu pljeskavice po nekim vašarima,sajmovima,skupovima već ako baš nešto žele pojesti neka izaberu neki komad mesa koji je u celosti.
Ja volim pljeskavice i još uvek tragam za nekom dobrom pljeskavičarom da nadjem dobru mesnatu pljeskavicu.
Nadam se da ću u tome uspeti.Pozdrav. Imam problem s proizvodnjom ćevapa, naime ćevap se smanjiva tokom pečenja. Problem je što nemamo konstantno na raspolaganju najbolje meso koje se inače preporučuje za ćevape (junjeće: plećka, vrat i dr.) Koristimo goveđe meso u kombinaciji sa pilećim, ali zbog varijacija u kvalitetu goveđeg mesa (koristimo i mišić i ostale dijelove koji nisu najidealniji za proozvodnju ćevapa) nastaje spomenuti problem. Kako da spriječim smanjivanje ćevapa tokom toplotnog tretmana???
ćevap je tradicionalni proizvod spravljen od oblikovanog usitnjenog mesa…u pravilu, upotrebljava se goveđe ( meso starije junadi, čija težina prelazi bar 500 kg tjelesne mase, a starost je 18 mjeseci i više i meso mladih krava) i meso brava, koje se dodaje u pojedinim krajevima, što je stvar tradicije, a ne obaveze…recept-koliko prefiksa (sarajevski,banjalučki,leskovački,visočki), toliko i recepata…uvijek tu ide meso prednje četvrti, iskošteno i oslobođeno od većih tetiva i krvnih sudova, normalno, bez žlijezda…tradicija moga kraja (mislim da je tako svugdje gdje se majstori ozbiljno bave ćevapom) je u tome da to meso mora biti „zrelo“, „odležalo“, ili, stručno rečeno, takvo da su u njemu završene sve postmortalne promjene i da ono nije više mišićje, nego meso u punom smislu te riječi…dakle, stručno omamljena životinja, dobro iskrvarena, na vrijeme eviscerirana (izvađeni unutrašnji organi)i propisno ohlađenog trupa, do +4 *C u dubini buta…majstori moje regije, po krupnom mljevenju mesa i loja (količina ovisi o tome koliko je meso prožeto masnoćom, dakle dobro oko) (rešetka 15-20 mm dodaju osnovne začine koji idu u ćevap,vodu-sitni led, čija količina ovisi o zrelosti mesa (tu pomaže iskustvo), dobro izmješaju sve to, pazeći da masa pri mješanju nikako ne pređe 10 *C i ostave na daljem zrenju još 24 sata na temperaturi do +4 *C…naredni dan se smjesa melje na „sitnu šajbu“ 4-5 mm, još jednom se stavi u mješalicu (najbolje protivstrujnu, a ne sa lopaticama, one muljaju masu i griju istu)… poslije toga se masa smiri i rashladi opet na +4 *C (kroz par sati), te se onda oblikuje, bilo u pločice (kao banjalučki) ili komadno, kao sarajevski ćevap… ovo je, otprilike, odgovor za TECHNOLOGIST-a, zašto mu se, možda, ćevap skupi pri termičkoj obradi… neka pokuša… a i samo pečenje ćevapa je umjetnost, priča za sebe…
Hvala Rustika na brzom odgovoru i svjetima. Prvo što se tiče mesa, koristimo zamrznuto meso starosti od 15 do mjesec dana ili više, uglavnom su to zadnje četvrti, rijetko nas „obraduju“ s prednjim četvrtima, na postupke klanja, omamaljivanje i ostalo ne možemo tj. ne mogu da utječem. Ali ipak „igrao“ sam se pomalo mesom i recepturama, promijenio sam recepturu sa dva jako dobra aditiva od kojih jedan veže vodu u mesu i dodao malo više masnoće u smjesu. Meso pokušavam da tempiram na +4 stepena, odnosno da ga osušim poslije odmrzavanja zbog bolje sposobnosti vezanja vode i ponašanja u smjesi. Stanje je dosta bolje ali najviše zbog, kako sam spomenuo, promjene u recepturi, jer bitku za boljim mesom nažalost nmg dobiti, ipak što veća marža je bitnija od kvaliteta našim a vjerujem i mnogim poslodavcima. Hvala lijepa i pozdrav.
Pozdrav i tebi TECHNOLOGIST.
Teško je od defrostiranog mesa praviti ćevape. Obratno (svježe meso, pa zamrznuti proizvod) nekako i ide, to smo u LEVITI radili sa dosta uspjeha, a bilo je i ostalih fabrika bivše nam Juge koje su imale ćevape, pljeskavice, hamburgere i to prije dolaska Mc Donald’s-a.
E, sada, ako od odmrznutog mesa (pogotovo zadnjeg čereka), čija je struktura miofobrila narušena kristalima leda, pokušate da pravite proizvod sa dobrom maržom, vezujući vodu na njega-i to se može. Normalno, polifosfatima, TSP-om ili izoloranim SP. Ali , to nije ćevap (ili leskovačka pljeskavica, to nije tradicionalni proizvod kojim se hvalimo i na kojem treba da gradimo dio svoje gastronomske ponude.I nemojte misliti da su pravi sladokusci (kako naš narod kaže „poguzije“) naivni i da ne prepoznaju pravi proizvod. Pa sada, kako ko hoće.. Prijatno, dobar tek, bujrum… Svejedno mi je, samo molim vas, da je ćevap pravi, bez hemije…Zdravo braco,zivim u Varsavi 4 Godine ostao sam bez posla pa sam mislio da otvorim neku cevabdzinicu (brzu hranu) o mesu znam nesto malo fakticki nista.zamolio bih vas ako neko ima neko dobru volju i vremena da mi malo objasni kako ide recept za cevape,pljeskavice,kobasice i kako se prave somuni.Ja trenutno nemam mnogo novca da sve to platim ali ako krene poso revasiracu se hvala unapred.Moj e-mail je nastia_danilina@inbox.ru
i ja kao nekolicina vas ovdje imam pocetni problema oko proizvodznje i pripreme smjese za cevape i ljeskavice…imam vec dugo vremena kontakt s ugostiteljima jer sam se bavim prodajom uredzaja za ugostiteljestvo, cesto sam imao priliku da probam i dobre i lose smjese, a cesto se desavalo i to da kod istog ugostitelja jednom probam fantastican produkt a onda sljedeci put stvarno los…
sad kad je kriza postala veca i veca i prodaja opreme ide sve slabije odlucio sam se pokrenuti prodaju proizvoda od fasiranog mesa..procitao sam sve ove poruke na forumu ali bi volio kad bi mogao da s nekim od vas „eksperata“ da stupim u kontakt pa da se malo privatno cujemo sta i kako i da vidimo dali mozemo da dogovorimo obostranu saradnju..
vidim da je TEHNOLOGIST imao isti problema kao ja u mojim eksperimentima ,, dali si rijesio svoje probleme ?
vidim da „rustika“ posjeduje veliko znanje upravo o ovoj temi ,, i ono bi mi bilo od velike koristi ,kako stupiti u kontakt s tobom ?Moja je zalja da pokusam napraviti produkt koji moze da udze u trku sa „hamburgerima“ koji se masovno prodaju ovdje gdje sam ja ali koji imaju ukus svega drugoga a ne dobre „pljeskavice“
e sad kako da se krene ,koje meso,kakva prerada, kakva priprema itd.. svi savjeti su dobro dosli
mozete mi pisati i na moj mail ( ninna99 @ outlook.com )PS; rustika ta Levita sto je spominjes dali je to Levita iz Gradiske ?
moram se ukljuciti u diskusiji o cevap mesu ukratko da kazem nesto o sebi 25 god sam bio sef u leskovackom mesokombinatu i imam bogato iskustvo sto se tice cevap mesa i dr stvari inace i sam poticem iz mesarske porodice za pocetak pojasnjenje o komadu mesa ,,pauflek,, je trbusina(stomacni misic)
ako neko još uvijek čita ove postove :) …bio bi zahvalan da netko pojasni dodavanje leda i čemu služi? Hvala
Bio bi puno zahvalan ako neko hoce da posalje receptu za kako ide smesa za cevape-pljeskavice. zivim u melbourne i volim da otvorim nesto za ove australiane.
email: toplina@gmail.com
Dodavanje leda u cevape je jedna od novijih „tajni“ danasnjih „majsora“. Sluzi za to da pojedete sto manje mesa, a sto vise svega ostalog, pa i vode. Najbolje cevape mozete pojesti kod svoje kuce. Kupite cisto meso i napravite cevape bez ikakvih dodataka. Receptura nije toliko bitna. Vazno je da znate sta jedete i da se vama svidja. Ovo: „DA ZNATE STA JEDETE“ bice sve vaznije u buducnosti i to ce biti imperativ pri svakoj kupovini.
Milivoje Jovic, tehnolog-konsultant, 062-8286083, 064-1941083
gospodine milivoje biće mi zadovoljstvo popricati sa vama kada dodjem u Srbiju.kontaktiracu vas ako nema te ništa protiv.ja se zaista zalažem za cistu i prirodnu hranu bez aditiva i ostalih gluposti.
-
AutorČlanci
Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.