-
AutorČlanci
-
Poštovani kolega, ja sam Vam poslao na E-mail univerzalnu formu primjene HACCP-a u prehrambenim tehnologijama. Ako Vam može biti od koristi biće mi drago.
Pozdravlam.Možete li i meni poslati tu univerzalnu formu o primeni HACCP-a(konkretno meni treba za mini mlekaru).
Unapred hvala!kakva su vasa iskustva
kako napraviti haccp plan za dimljene proizvode, redovna kontrola benzo pirena koja je jako skupa ili te proizvode zaobilaziteNisam primjetio ovo tvoje pitanje, pa na njega odgovaram tek sada. Nijedna analiza opasnosti se ne može zaobići, naravno nije ni riješenje izbaciti dimljene proizvode iz HACCP sistema zbog skupih analiza. Evo mogućeg riješenja.
Maksimalno dozvoljena količina benzo pirena u dimljenim proizvodima je 5 mikrograma/kg. Kao što si rekla analize su skupe, ali HACCP sistem se je koncipiran na preventivnom djelovanju, a konačna analiza proizvoda služi samo kao verifikacija mjera koje se pirmjenjuju.
Dakle, tehnolog u firmi mora iznaći postupak koji će obezbjediti da količina benzopirena u gotovom proizvodu bude ispod granice dozvoljene Pravilnikom. Recimo jasno je da će primjena visokih temperatura pirolize dovesti do stvaranja kancerogenih benzpirena ili ako se pri sagorijevanju u dimnoj fazi obezbjedi dovoljno vazduha manje će se stvarati benzopirena itd. Iskustvo, uređaji koji obezbjeđuju kontrolu procesa i dobra proizvođačka praksa je dokaz da se vlada postupkom.
Konačna analiza proizvoda je potvrda gore navedenog. Pravilnik ne propisuje koliko često se moraju vršiti analize. Obično se one obavljaju na svakih 4 mjeseca.
Ja radim tradicionalni nacin dimljenja tako da nemam kontrolu osnovnih parametara,apsolutno nista se ne regulise.
Ipak mislim da cu zaobici dimljene proizvode….preventiva,zar ne?Srdacan pozdrav
Poštovanje.
U tradicionalnom pristupu izrade trajnih suhomesnatih i fermetisanih proizvoda od mesa, implementacija HACCP-a kao preventivne mjere za kontrolu kancerogenih spojeva je teško izvediva a obično je ukomponovana i s ekonomskim aspektim.
Pogotovo ako se uzme u obzir tradicionalni pristup dimljenju i sušenju. Posebno, ako je riječ o klasičnom tipu pušnica, koje imaju ložište unutar pušnice. Kao i običaju da se proizvodi dime tokom cijelog perioda fermentacije i sušenja.
Pored nemogućnosti kontrole koncentracije kancerogenih spojeva u finalnom proizvodu, vrlo je teška kontrola mikroklime samog procesa fermentacije, sušenja i zrenja proizvoda.
Svakako, preporučuje se upotreba bjelogoričnog drveta kao izvora dima a izbjegavanje upotrebe crnogoričnog drveta.Može da se proba s drugačijim pristupom konstrukcije pušnica, gdje se ložište nalazi van same pušnice. A sam dim se dovodi do pušnice sistemom cijevi. Ovo snižava temperaturu samog dima, a može da se ukomponuje sa vlažnim barijerama koje će da pokupe neželjene nusprodukte izgaranja drveta.
Ovo je najbolje izvesti kada se tek pristupa izradi pušnica. Jer svaki kasnije zahvat možda neće biti moguć radi slobodnog prostora i naravno cijene.
Ili čak pristu s nabavkom posebnih dimo-generatora (kao kod atmosa), gdje bi se mogla regulisati temperatura izgaranja drveta ili drvenih opiljaka. Ovisno o prioncipu rada da li se radi o frikcionom ili modelu s grijačima i drvenim opiljcima. Koji bi se postaili van samih pušnica.
S poštovanjem
Nadam se da cete imati razumjevanja za pocetnika…
Vrlo relativno sam nov u proizvodnji hrane. Porodicni posao mesarstvo, trenutno prodavnica (mesara) i proizvodni pogon u pocetnom stadiumu gradnje.
Prvi cilj u proširivanju porodičnog posla mi je uvodjenje HACCP sistema u buduci proizvodni pogon.
Nisam dosad imao iskustva sa HACCP sistemom, pa bi mi pomoc bilo kog znacaja bila od pomoci…Unapred hvala.
jOjA Escribió:
Nadam se da cete imati razumjevanja za pocetnika…
Vrlo relativno sam nov u proizvodnji hrane. Porodicni posao mesarstvo, trenutno prodavnica (mesara) i proizvodni pogon u pocetnom stadiumu gradnje.
Prvi cilj u pro?irivanju porodi?nog posla mi je uvodjenje HACCP sistema u buduci proizvodni pogon.
Nisam dosad imao iskustva sa HACCP sistemom, pa bi mi pomoc bilo kog znacaja bila od pomoci…Unapred hvala.
Svi jako puno pricaju o HACCP-u a niko ne govori sustinu da svaka normalna firma koja hoce da ima ydravstveno bezbedne proizvode ima HACCP, svako bi trebao da kontrolise temperaturu u komori i proizvodnim prostorijama i jedina novina je u zapisivanju i konstantnom pracenju i vodjenju kartona masina i merne opreme- to je sustina i gledaj da kad budes uvodio HACCP da probas da ides bez ISO – a ili da ih uvodis odvojeno.
Puno uspeha i srece u borbi sa standardima i ovim novim pravilnikom o izgledu objekata za proiyvodnju preradjevina koji je uzasno rigorozan.NOVIM PRAVILNIKOM O IZGLEDU OBJEKTA???
Gledajuci neke objekte koji imaju "hasap" standard, vidim da su materijali u prostorijama koje zahteva doticni standard veoma skupi, zanima me (kao i u svim garana industije srbije) moze li se staviti neka jeftinija zamjena? (plocice, metali…)
Pravilnik je izasao krajem januara i mislim da se zove: Pravilnik o higijensko sanitarnim uslovima koje trebaju da ispunjavaju objekti za proizvodnju proizvoda od mesa, zaboravio sam broj mislim da je 53/08 i tu pise da zidovi treba da budu oblozeni materijalom koji je svetle boje i koji se lako pere i naravno otporan na sredstva za pranje, podovi nesmeju da budu klizavi i na njima voda nesme da se skuplja, tako da o izboru materijala nista ne pise i tu po meni svakako mogu da idu industrijske plocice.
Pozdrav,Nakon plocica, potrebno je zatvoriti uglove izmedju dva zida, po hasap standardu treba da "ugaonici" budu od prohroma, ali kad se izracuna duzina svih ugaonika zidova i pomnozi sa cijenom prohroma, cifra koja izlazi je sumanuta. Tako je i kod "kanalica" za struju i vodu. Vjerovatno postoji neka "fora" sa kojom bih zamjenio prohrom ;) pa da to poslje prodje kao ispravno.
jOjA Escribió:
Nakon plocica, potrebno je zatvoriti uglove izmedju dva zida, po hasap standardu treba da "ugaonici" budu od prohroma, ali kad se izracuna duzina svih ugaonika zidova i pomnozi sa cijenom prohroma, cifra koja izlazi je sumanuta. Tako je i kod "kanalica" za struju i vodu. Vjerovatno postoji neka "fora" sa kojom bih zamjenio prohrom ;) pa da to poslje prodje kao ispravno.
To je sve jako skupo i ko nema pristojno trziste… nemam pojma kako ce proizvoditi hranu. Najlakse je sagraditi i uzeti kredit, ali kako to otplatiti…
jOjA Escribió:
Nakon plocica, potrebno je zatvoriti uglove izmedju dva zida, po hasap standardu treba da "ugaonici" budu od prohroma, ali kad se izracuna duzina svih ugaonika zidova i pomnozi sa cijenom prohroma, cifra koja izlazi je sumanuta. Tako je i kod "kanalica" za struju i vodu. Vjerovatno postoji neka "fora" sa kojom bih zamjenio prohrom ;) pa da to poslje prodje kao ispravno.
Plastika, postoje plastični ugaonici koji nisu skupi i lako se postavljaju. Nemaju baš dug vijek trajanja, ali prolaze na certifikaciji :)
Poštovanje. Možda da vidite malo i ovaj Halal standard. On je usklađen sa HACCP-om. Ako ga nemate mogu vam poslat elektronsku formu načina njegove primjene u mesnoj industriji.
Pozdravljam
Moze, bio bih ti veoma zahvalan.
Pozdrav za sve! I meni trebaju navedeni materijali, nadam se da ih mogu primeniti u mlekarstvu.
HvalaPoštovani kolega, ja sam Vam poslao na E-mail univerzalnu formu primjene HACCP-a u prehrambenim tehnologijama. Ako Vam može biti od koristi biće mi drago.
Pozdravlam.Poštovanje. Možda da vidite malo i ovaj Halal standard. On je usklađen sa HACCP-om. Ako ga nemate mogu vam poslat elektronsku formu načina njegove primjene u mesnoj industriji.
Pozdravljam
etko, šaljite materijale i na moju adresu.
dobro će doći.ja sam u mesnoj industriji.zahvaljujem…..
sdelonga@net.hrMislim da Vam Joja može preporučiti dobre konsultante…njemu su super odradili HACCP….a odradili su organizaciono tehnički konsalting…analizu preduslovnih programa
Dokumentacija je smanjena a prekriva sve zahteve Codexa i princpe sa mogućnošću da se nadoveže ISO 9001
Nego Joja neće da se hvali
Posaljite i meni kolege!
Mi smo implementirali HACCP i ISO. Sutra nam dolazi konsultantica Mina, zna li je neko?
Kazu zakon za NACCP je na Balkanski prostorima!
Interesuju me svi podatci za HALAL, citala sam nesto na halal.ba!
Pozdrav svima!!!!veoma zanimljiva tema, mislim na HALAL standard. prvi put se ukljucujem i mislim da je razmena informacija veoma bitna. ETKO, ako mozes posalji ih na e-mail
DRŽAVA DAJE DO 20.000.000 dinara
Onima koji u ovoj godini nameravaju da investiraju u preradu mleka i mesa, nakon obavljenog posla, odnosno izgradnje novih i rekonstrukcije postojećih objekata, nabavke novih mašina i opreme, država će vratiti polovinu uloženog novca. Minimalna vrednost te investicije mora da bude 200.000 dinara, bez PDV-a, a onaj ko prođe na konkursu, uđe u ovaj posao i valjano ga obavi, može dobiti podsticaje do 20.000.000 dinara.
Naime, Vlada Srbije je pre nekoliko dana usvojila Uredbu o uslovima i načinu korišćenja podsticajnih sredstava kroz investicije u prerađivačke kapacitete za preradu mleka i mesa u 2010, radi proširenja i unapređenjaa aktivnosti u preradi mleka i mlečnih proizvoda i mesa i mesnih proizvoda.
Pravo na korišćenje podsticajnih sredstava, pod uslovima utvrđenim Uredbom, imaju preduzetnici i pravna lica – razvrstana kao mala pravna lica u smislu zakona kojim se uređuju revizija i računovodstvo. Pravna lica treba da su registrovana za bavljenje preradom mesa ili mleka u Agenciji za privredne registre, upisana u Registar objekata, koji se vodi u skladu za zakonskom regulativom u veterinarstvu, a uslov je i da imaju izmirene sve poreske obaveze u 2009. godini. Ako je reč o zemljoradničkoj zadruzi, uslov je da ima najmanje deset zadrugara upisanih u Registar poljoprivrednih gazdinstava. -
AutorČlanci
Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.