Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
molim vas prosvijetlite me sta tacno predstavlja MOM u proizvodnji parizera,tj kojih dijelova trupa i da li tu ide i jun.meso?
u stvari govedje meso? mozda svinjsko???
MOM je skracenica za masinski otkosteno meso. Piletina.
U proizvodnji parizera se koristi MOM, i pileći i ćureći i svinjski… Kod pilećeg programa ide nešto veći %, ali nije pravilo. Ali treba obratiti pažnju na PARIZER i PARISKA KOBASICA, to su dva različita proizvoda po sadržaju belančevina…Soje… itd.
MOM – znaci masinski obeskosceno meso, to je meso koje ostaje uz kost i sa specijalnim separatorom se meso odvaja od kosti, to je meso slabog kvaliteta, lesno kvarljivo i upozoravam vas da budete pazlivi sa primenom u proizvodnji. Mada na trzustu se moze naci MOM dobrog kvaliteta. Moze da bude piletina, puretina i govedze,za svinjetinu nisam cula. Koristi se u proizvodnji krenvirshle, posebnu salamu, parizera i ostalih emulgiranih proizvoda koji su glavno jeftini proizvodi
Moze da se dozira u parizer za zamenu prata i do 60%, ali proverite sta kaze pravilnik o proizvodnji parizera
Ako sam dobro razumeo pitanje, MOM kod pilećeg parizera tj. pariske predstavlja meso i možeš ga dodati i do 50%, ali moraš smanjiti led na ispod 20% i još ako dodaš 5% ficne i 15% tvrde masnoće, imaćeš super proizvod. Ako imaš mogućnosti dodaj i hidrokoloide.
Veliki pozdrav
Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.
Magazin Tehnologija hrane počeo je sa profesionalnim radom 18. januara 2008. Danas smo jedan od najposećenijih portala posvećenih industrijskoj proizvodnji hrane na prostoru bivše Jugoslavije.
Sa ponosom ističemo činjenicu da je naš rad volonterski i potpuno nekomercijalan. Na ovaj način ispunjavamo svoju misiju širenja informacija i znanja.NEDELJNIK
Svim članovima elektronskom poštom šaljemo Nedeljnik sa aktuelnim informacijama iz prehrambene industrije.
FORUM
Članovi na forumu mogu da razmene svoja iskustva i pomažu jedni drugima.
ENCIKLOPEDIJA
Trudimo se da pružimo osnovne informacije o svim tehnologijama u prehrambenoj industriji. Konstantno radimo na dopunjavanju naše enciklopedije u čemu nam pomoć pružaju brojni saradnici.
LITERATURA
Promovišemo stručnu literaturu i časopise posvećene tehnologiji hrane. Svesni smo da je izdavaštvo na našim prostorima veoma nerazvijeno. Svaka nova knjiga i časopis su dragoceni i vredni pažnje.
PROPISI
Dajemo pregled propisa vezanih za prehrambenu industriju. Naša baza može poslužiti kao opšti informator o postojećim propisima.
STRUČNO ANGAŽOVANJE
Organizovanje inženjera tehnologije takođe je deo naše misije. Sa ovom namerom prepoznajemo zajedničke ciljeve sa stručnim udruženjima i učestvujemo u njihovom radu.
SARADNICI
dr Vladimir Tomović, dipl. inž.
dr Midhat Jašić, dipl. inž.
dr Ilija Đekić, dipl. inž.
mr Ivana Bakočević, dipl. inž.
Aleksandar Novaković, dipl. inž.
Biljana Pešović, dipl. inž.
Gordana Koprivica, dipl. inž.
Dušica Ivanov, dipl. inž.
Jelena Šarović, dipl. inž.
Milica Krčmar, dipl. inž.
Nevena Mišljenović, dipl. inž.
Nevena Nemet, dipl. inž.
ČLANOVI
Tehnologija hrane ima 39.330 registrovanih članova.
Glavni urednik
dr Zdravko Šumić, dipl. inž. tehnol.
00381 64 169 7426
zdravkosumic@gmail.com
.
Urednik
Predrag Dupalo, inž. tehnol.
00381 63 839 8439
predragdupalo@gmail.com
.
Adresa
Tolstojeva 39
21000 Novi Sad
Pratite vesti, literaturu, pravilnike, seminare i forum prehrambene industrije (trenutno članova: 39.330).