-
AutorČlanci
-
Članak predstavlja jednu od varijanti za proizvodnju polutvrdog sira (Trapist, Gauda, Edamer, Ementaler,…) i ne važi za kačkavalj – do izlaska iz kade temperature, a od izlaska iz kade tehnološke operacije su drugačije.
Poštovanje,pošto sam krenuo u opremanje pogon za mini siranu htio bi uz recepturu koju imam i po kojoj bi radio imati i postupak proizvodnje polutvrdih sireva i tvrdih sireva. U vašem opisu navodi samo članak a ne i opis pa bih vas zamolio da mi pomognete u kojoj literaturi postoji opis tj.,postupak izrade takve vrste sira.Interesira me cjeli postupak po detaljima ako je to moguće spreman sam i platit za informaciju.
Proizvodnja ovcjeg ili kozjeg sira?
U pitanju je proizvodnja kravljeg i kozjeg sira.
Ja vam proizvodim ovcji tvrdi sir sa kravljim nemam iskustva,a kozje mlijeko prodajemo.Mogu vam objasnit tehnoloski proces za polutvrdi i tvrdi sir samo mi recite dali pasterizirate mlijeko ili radite od sirovog?
Poštovanje,glede prerade mlijeka ,pošto ja krećem u proljeće sa proizvodnjom u svojoj maloj sirani koja je kapaciteta do 300 litara dnevno ,volio bih od vas ćuti prijedlog koja obrada je bolja a da ispadne kvaliteta.Pošto vi imate iskustva u tome sa ovčjim mlijekom što ja imam u planu uz kravlje i kozje mlijeko raditi vas molim za savjet koji ću sa velikim zadovoljstvom prihvatiti.
Ako je mlijeko iskljucivo vase onda preradujte sirovo ako otkupljujete mlijeko onda bi preporucila pasterizaciju.
Imate li laktofriz i pasterizator?
Laktofriz imam a pasterizator ću svakako kupit,jer uz svoje imat ču i otkup mlijeka pogotovo ovčijeg i dijelno kozjeg.
Postovani, krenuo bih u proizvodnju dimljenog sira, pa me zanima da li ima neko dobru recepturu i da mi da savete?
Postovani,
Hteo bih da pitam sta se koristi za izbeljivac sira?Pa pobogu gospodo ko ste vi? Jeli vi sir proizvodite po tradiciji da bude onaj pravi, zdravi, domaci, ukusni..; ponos nasih krajeva. Vidim trazite recepture i nekakve izbeljivace. Imam utisak da ste propali na svim podrucjima i sada ste u frci pa trazite izlaz jos u siru. Zato se jos jednom pitam ko ste vi i jesteli do sada imali ikakve veze sa sirom. Od kada znam za sebe sir je oduvek bio beo i znalo se kako se proizvodi. Vas se treba cuvati i vaseg „izbeljenog“ sira.
Milivoje Jovic, tehnolog-konsultant
Poštovani Selime,
Neutralizacija neželjene žute boje kod sira tipa kriška ili UF feta se vrši sa hlorofilom(zelena boja). Dodaje se pre homogenizacije a nakon toga je potrebna pasterizacija.
Ako su vam potrebne dodatne informacije, slobodno me kontaktirajte: karlobogisic@gmail.com
Pozdrav,
Zna li neko šta je sve od mašinerije potrebno za pravljenje voćnog jogurta? Za sada bi se koristila isključivo borovnica sa sopstvenog gazdinstva tako da bi i ta proizvodnja jogurta bila u sklopu PG.
Unapred se zahvaljujem.
Pozdrav
Vladimire pozdrav. Navedi šta sve imaš, kakvu liniju za proizvodnju uopšte imaš? Pozdrav
Dragane, hvala na interesovanju i javljanju. Trenutno nemam ništa ali imam neku šemu sa voćem od kog bih pravio voćni jogurt. Mleko bi se otkupljivalo od lokalnih proivodjača.
Dakle, mala limitirana proizvodnja. Ne nešto preveliko. Intersuje me, sem duplikatora, šta mi još treba?
Duplikator, ako ti , može kuvati preko 90 stepeni, (da bi izbegao pasterizator), zatim ti ide hlađenje na 40-42 stepena,onda ubacuješ kulturu za jogurt, onda ti počinje zrenje i traje oko 2-3h ukupno (ako je kvalitetno cepivo-kultura), kada ti masa koagulira-zgusne i dostigne oko 36-38 SH, sledi hlađenje na 4-6 stepeni. Za to ti je potrebna komora i to je to.
Naravno, neka pakerica ili kako već planiraš da pakuješ-puniš jogurt, pre ubacivanja u komoru na hlađenje.
Vladimire, od opreme je potrebno sledece: pasirka, duplikator za spravljanje paste borovnice, laktofriz, sud za homogenizaciju mleka, sud za fermentaciju, sud za korekciju vocnog jogurta, masina za punjenje i komora za odlezavanje. Ovo je ono sto je najvaznije. Spravljanje vocnog jogurta je jako osetljiva tehnologija. Ima tu puno cinjenica od kojih sve zavisi. Ako razmisljate o ovom poslu predlazem da mi se javite pa da u detalje o svemu porazgovaramo. Na osnovu toga mogli bi se sa sigurnoscu odluciti da li da udjete u ovaj posao.
Milivoje Jovic, tehnolog-konsultant; 062-8286083, 064-1941083
Mislio sam da je logično da ima posude za pripremu smeše borovnice, laktofriz se takođe podrazumeva, pa bože, neće valjda mleko držati u kantama, po meni mu nije nužno da ima homogenizator. Naravno da je osetljiva tehnologija i to što sam mu naveo mu je neophodno. Trebala bi mu i mala laboratorija da bi mogao pratiti razvoj kiseline u jogurtu. Sa uvažavanjem.
Poštovane kolege, PROIZVODIM SIR ZA KOJI NEZNAM U KOJU GRUPU SPADA i samim tim mu nemogu dati naziv.
Naime radi se o tradicionalnoj proizvodnji sira, gdje se mleko zagreva do 87°C evtl. 91°C, posle čega se dodaje oko 10% sirćetne esencije, taj koagulum se potom izdvaja na ceđenje i evtl. presovanje. U Lici je to poznat sir koji se dodatno još i dimi -vrlo je termo stabilan zbog visokog udela Albumina. NO SAD U KOJU GRUPU SIREVA SPADA I KAKO GA DEKLARISATI ? Molim stručan ili iskustven odgovor. Hvala
Dodaje se 0,10 % sircetne esencije – 10 % bi bilo “ malo previse „!!!
Poštovani, trgujem sa “ pica sirom“ na veliko, pa sam odlučio i da ga napravim. Zakupio sam jednu mini mlekaru u kojoj bih pravio samo pica sir i urdu. Kada ga pravim , na 1000 l mleka od 4,2 % mm , dobijem 120 kg pica sira i 50 kg urde. A to mi je mali radman,i ne isplati mi se po ceni za koju mogu da prodam.
Zanima me da li mogu da povećam radman ili šta može da se doda u pripremi baskije da bi se povećao?
Poštovani Srđane, u zavisnosti od tehnologije proizvodnje, procesne opreme i vaše želje da se radi na ovom projektu, uvek se može korigovati radman.
Slobodno me kontaktirajte 063/1191601 Karlo
Zdravo svima, da li neko od vas poznaje tehnologa za izradu kozjeg sira? Trazimo tehnologa za firmu u osnivanju, tako da ukoliko neko od vas poznaje nekog ko bi bio zainteresovan, neka se javi :)
-
AutorČlanci
Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.