Zasto se drug Stanimirovic ne zapita zasto je sir iz Holandije daleko kvalitetniji i jevtiniji od domaceg.
Milivoje Jovic, tehnolog-konsultant
Možda zato što imamo takve tehnologe-konsultante!
Zato što država subvencioniše i prerađivače.
Primer: Nemačka je maslacem ložila toplane ne bi li održala svoje stočarstvo.
Prešaltujte se na sireve biljnog porekla, praktično nema konkurencije a cene uvoznih su ogromne (beli sir oko 1200 – 1500 din/kg, a „kačkavalji“ tipa čedar, dimljeni itd preko 2009 dinara / kg. Ulazne sirovine su puno jeftinije od kravljeg, ovčijeg ili kozjeg mleka. (ovas, suncokret, protein graška, soja, badem, ind.orah, lešnik….)
To je budućnost!
Hvala za Predraga i Sinisu koji su se ukljucili u diskusiju i rekli nesto pametno. Za boterku Miru reci cu sledece: Prestizni sajt „tasteatlas.com“ je sredinom februara objavio lisu najboljih sireva na svetu. „Pljevaljski sir“ je zauzeo 25. mesto. Zanimljivo je da su iza ostali italijanska „mozzarella“ i svajcarski „Gruyere“. Ovo objavljujem za one kojima ce ovaj podatak nesto znaciti, a botovi nek ostanu botovi; oni ionako nista ne znaju osim da samo kritikuju.
Milivoje Jovic, tehnolog-konsultant
Nešto i ne saosećam sa domaćim malim proizvođačima sireva što će zbog dampinga ključ u bravu na svoje pogone. Pogotovu ako su to underground/ad hoc pogoni. Ionako sve vezano za proizvodnju u takvim pogonima ( u ovom slučaju sira) upitno je!