Mleko može biti izvor takvih toksina da su aflatoksini „limunada“ u poređenju sa njima, ocenili su danas stručnjaci u Privrednoj komori Srbije (PKS) na okruglom stolu „Štete u proizvodnji i izvozu hrane za životinje i mlečnih proizvoda iz Srbije“ uz napomenu da su aflatoksini sezonskog karaktera.
Mleko u Srbiji je zdravo i bezbedno i nepotrebno je bilo dizati toliku „prašinu“ oko aflatoksina u njemu, ocenjeno je u toku rada ovog okruglog stola.
Iako još uvek nema preciznih podataka o šteti koja je nastala u prethodnim nedeljama, procene su da će to biti oko 50 miliona evra mesečno.
Najveću štetu će, kako je rečeno, imati domaći proizvođači stočne hrane, mleka i mlečnih proizvoda.
Zaključak skupa je i da je najveći problem Srbije u ovom trenutku što zemlja nema nacionalnu laboratoriju koja će kontrolisati kvalitet mleka i što nije bilo usklađenosti propisa o nivou aflatoksina u stočnoj hrani i mleku.
Petrović: EU snizila nivo zbog uvoza, ne zbog opasnosti toksina
Generalni direktor Salforda Slobodan Petrović kazao je da je izmena pravilnika o količini aflatoksina u mleku ispravna odluka i jedino moguće rešenje „i ne dešava se samo u Srbiji da se neki propisi vraćaju na prethodne granice“.
„Ova odluka nije uvedena zbog Imleka, nego zbog usaglašavanja propisa o nivou aflatoksina u stočnoj hrani i mleku“, podvukao je Petrović.
Petrović je kazao i da je Evropska unija propise o dozvoljenoj količini aflatoksina od 0,05 mikrograma po kilogramu uvela tek 2006. godine i to ne zato što je ta količina bezopasnija od 0,5 mikrograma po kilogramu već kao zaštitnu meru od uvoza iz Argentine, Brazila i sa Novog Zelanda.
On je dodao i da će, prema prvim podacima, Imlek i Subotička mlekara imati gubitke od 10 miliona evra zbog afere s mlekom, dodavši da je prošlog vikenda Imlek zabeležio pad prodaje od 50 odsto, ali da otkup mleka od proizvođača nije smanjen.
Milisavljević: Nije samo mleko, problem i klanice
Predsednik Grupacije proizvođača hrane za životinje PKS-a Dragoslav Milisavljević kazao je da mleko nije jedini problem u Srbiji, navodeći da u Srbiji postoje „klanice koje se bave preradom mesa a da godinama nisu zaklale nijedno grlo“.
Prema njegovim rečima Srbiji nedostaje zakon o kvalitetu hrane za životinje koji je ključ rešenja za mnoge probleme.
Aferu izazvali „neki lobiji“ i mediji?
Prema ocenama svih učesnika današnjeg okruglog stola, afera oko aflatoksina koju su izazvali „neki lobiji“, ali i novinari svojom „površnošću“ velika je opasnost da „neko drugi“ preuzme i ugrozi poziciju koju je Srbija imala u regionu CEFTA.
Srbija je u 2012. godini prema podacima PKS proizvela oko 3,6 miliona hektolitra pasterizovanog mleka, oko milon hektolitara sterilizovanog mleka, 916 tona punomasnog mleka u prahu, 2.101 tonu maslaca, 4.381 tona mlečnog namaza, oko 21.000 tona sireva, oko 200.000 tona kiselog mleka, jogurta i pavlake i 16.481 tonu čokoladnog mleka.
Podaci PKS-a pokazuju da Srbija ima suficit u spoljnotrgovinskom bilansu mleka, mlečnih proizvoda i sireva, odnosno izvezeno je 2012. godine tih proizvoda u vrednosti od oko 70 miliona dolara i to najviše u zemlje potpisnice CEFT-a sporazuma, dok je vrednost uvoza bila oko 50 miliona dolara.
Izvor: Beta