U Srbiji organska proizvodnja čini svega 0,15 odsto ukupne poljoprivredne proizvodnje, a u Austriji 19 odsto
Organski proizvodi su veliki razvojni potencijal Srbije, ali taj vid proizvodnje zdrave hrane dosta zaostaje za razvijenim zemljama EU. U Srbiji organska proizvodnja čini svega 0,15 odsto ukupne poljoprivredne proizvodnje, a u Austriji je to 19 odsto. Kako bi domaći proizvođači bili konkurentni na velikim i zahtevnim tržištima, neophodan je sistem subvencija koji će uvažavati specifičnosti ove proizvodnje, efikasan sistem kontrole i visok nivo stručnosti proizvođača. Očekuje se da će Nacionalni akcioni plan razvoja organske proizvodnje urediti ovu oblast u skladu sa evropskim standardima, istaknuto je na zajedničkoj sednici Grupacije za organsku proizvodnju PKS i asocijacije Serbia organica.
Ukupne poljoprivredne površine u Srbiji na kojima se primenjuju metode organske proizvodnje u 2014. godini bile su 9,445,60 hektara, a obradive 7,897,22 hektara, što je više nego 2013. Najveće obradive površine pod organskom proizvodnjom su u Vojvodini, regionu Južne i Istočne Srbije, Šumadije i Zapadne Srbije, a potom i Beograda. Prošle godine najveća je bila proizvodnja žitarica, voća, industrijskog i krmnog bilja, a 1.876 poljoprivrednih proizvođača, velikih i malih, se bavi ovom delatnošću.
Ima dosta prostora za unapređenje organske proizvodnje u Srbiji, kako količina tako i kvaliteta proizvoda, rekao je Nenad Budimović, sekretar Udruženja za poljoprivredu PKS. Vlada Kovačević, savetnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije, ukazao je da je organska proizvodnja i povećanje investicija u tu branšu, jedan od prioriteta resornog ministarstva. Organska proizvodnja predstavlja mogućnost unapređenja konkurentnosti privrede jer se na malim površinama proizvode proizvodi visoke dodate vrednosti, objasnio je Kovačević. Kako je ukazao, za bavljenje organskom proizvodnjom potrebni su velika stručnost i iskustvo.
Na sastanku u PKS proizvođači su ukazali na neadekvatan sistem podsticaja i da treba inicirati izmene i dopune zakona koji uređuju oblast subvencija.
Nada Mišković, predsednica Grupacije istakla je da je ideja da zakon o podsticajima u organskoj proizvodnji bude samostalan i da tretira specifičnosti tog vida produkcije. Veoma je važno da se usvoji Nacionalni akcioni plan razvoja organske proizvodnje koji je napravljen još 2009. godine jer precizno definiše sve probleme i predlaže rešenja, objasnila je ona. Nacionalni akcioni plan za razvoj organske proizvodnje biće integralni deo Nacionalnog programa za ruralni razvoj i zvaće se Program za razvoj organske proizvodnje. Mišković je ukazala na značaj sledljivosti i efikasne kontrole prodaje organskih proizvoda, kako bi se sprečilo da konvencionalni proizvodi „preko noći“ postanu organski. Problem je prodaja na zelenim pijacama gde se ne izdaju fiskalni računi i ne mogu da se prate količine prodate robe. Neophodna je efikasna akcija inspekcija, menadžmenta pijaca i sertifikacionih tela, kako bi se našlo najbolje rešenje, rekla je Mišković.
Na sednici Grupacije za organsku proizvodnju proizvođači su istakli potrebu da se proširi tržište, povećaju površine pod organskom proizvodnjom ali ukazali i na problem konkurentnosti i izvoza organskog mleka i mesa na tržište EU. Dogovoreno je da se formira Radna grupa za izmenu šeme sertifikacije čiji bi članovi bili predstavnici sertifikacionih organizacija, Akreditacionog tela Srbije i poljoprivredne inspekcije.