Na 7. tradicionalnom Sajmu etno hrane i pića više od 300 izlagača iz zemlje i inostranstva prikazalo je više od 1.000 različitih proizvoda. Organizacionu podršku održavanju Sajma dala je PKS
Na Beogradskom sajmu više od 300 izlagača iz zemlje i inostranstva na 7. Sajmu etno hrane i pića predstavilo je više od 1.000 različitih tradicionalnih proizvoda. To je najveća smotra proizvodjača tradicionalnih proizvoda namenjenih tržištu na našim prostorima. Sajam će biti otvoren od 27. do 30.novembra 2012. godine. Sajamska priredba se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, uz organizacionu podršku Privredne komore Srbije (PKS) u saradnji sa regionalnim privrednim komorama. Podršku održavanju ove priredbe dali su i zadružni savezi, lokalne samouprave i različita udruženja proizvodjača hrane. Sajam je otvorio državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Dejan Krnjajić. Otvarajući sajam Krnjajić je najavio da će biti donet pravilnik o načinu pripremanja tradicionalnih jela. ,,Za sledeću godinu država je pripremila značajne subvencije za sve one koji se bave očuvanjem tradicije u pripremanju hrane“, rekao je Krnjajić.
Sajam je namenjen prvenstveno poslovnim posetiocima – vlasnicima restorana, trgovinskih radnji, šefovima kuhinja i dobavljačima hotela i trgovinskih lanaca za upoznavanje sa asortimanom, ukusom i cenom specijaliteta koje mogu uvrstiti u sopstvenu ponudu. Za proizvodjače, Sajam etno hrane i pića je i mesto susreta sa potencijalnim kupcima, ali i velikim tržištem. Na ovaj način od zaborava se čuvaju stari recepti karakteristični za pojedine oblasti i regione naše zemlje, povećava se proizvodnja hrane, održavaju i razvijaju seoska domaćinstva. Na štandovima se i ove godine mogu videti brojni prehrambeni proizvodi pripremljeni po starim, specifičnim recepturama i na tradicionalan način – džem, slatko, med, kolači, peciva, hleb, pite, ajvar, suhomesnati proizvodi, različiti sirevi, kajmak, kisela zimnica, rakije, vina, sokovi, čajevi, pa do prepeličijih jaja, puževa, nojevog mesa ili tartufa u medu.
Moto i cilj ovog, pre svega, poslovnog Sajma, je ,,Utemeljenje robne marke etno proizvoda“. U zacrtane ciljeve spada i okupljanje proizvodjača zbog zaštite geografskog porekla proizvoda, pomaganje u udruživanju zbog lakšeg izvoza, zapošljavanje ljudi širom Srbije, razvoj nerazvijenih opština, unapredjenja pakovanja i načina plasmana. Izlagači su uglavnom predstavljeni na grupnim štandovima regionalnih privrednih komora, zadružnih saveza, gradova i opština. Za vreme Sajma etno hrane i pića, prikazuje se i bogat prateći program, u okviru koga se predstavljaju proizvodjači iz razčličitih regiona Srbije, kao i pobednici lokalnih takmičenja u pripremanju specijaliteta. Tako je u etno dvorištu na štandovima organizovan čitav niz promocija. Sajam je dodatno obogaćen i izložbom rukotvorina, a poslednjeg dana biće održana i revija torti u organizaciji časopisa ,,Naša praktika“.
Naime, iz godine u godinu svedoci smo napretka proizvodjača koji izlažu na ovom sajmu: svake godine prezentacija proizvoda je bolja, ponuda je šira, radi se na lepšoj ambalaži, reklami, proizvodjači se okupljaju u cilju zaštite geografskog porekla proizvoda, kao što je to bio slučaj sa homoljskim i kačarskim medom, leskovačkim ajvarom…
Pored promocije i zaštite robnih marki, Sajam je u dosadašnjem periodu pomogao i izvoz, zapošljavanje i ravnomerniji razmeštaj proizvodnje, kroz aktiviranje potencijala najmanje razvijenih opština i regiona. Sajam etno hrane i pića je i mesto edukacije – naši vrhunski stručnjaci prenose svoja znanja iz oblasti brendiranja proizvoda, zaštite imena i geografskog porekla, receptura, uvodjenja sistema kvaliteta, pravne zaštite, unapredjenja pakovanja i metoda prodaje izlagačima i posetiociam sajma. To je istovremeno i prilika izlagačima da se predstave sa onim što najbolje znaju – proizvodima radjenim sa pažnjom, ljubavlju i poštovanjem za tradiciju iz koje su potekli. Sajam je obogaćen i izložbom rukotvorina. Tokom Sajma održava se i stručni prateći program iz oblasti zaštite geografskog porekla, receptura, uvodjenja sistema kvaliteta, pravne zaštite, unapredjenja pakovanja i metoda prodaje, a na kraju će biti obavljeno o ocenjivanje najkvalitetnijih proizvoda.
Izvor: PKS