Srbija ima najmanje prosečne farme u Evropi i iza nje je samo Albanija, dok je broj muznih krava na registrovanim farmama u Srbiji 2,8 a u EU 20 krava. U Srbiji je samo 30% mleka prve, ekstra klase, a da je još uvek više od 40% proizvodnje u sivoju zoni, što je problem za bezbednost zdravlja ljudi,
Laboratorija za kontrolu mleka pri Nacionalnoj referentnoj poljoprivrednoj laboratoriji trebalo bi da počne da radi u aprilu naredne godine, najavio je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović. On je ocenio da Srbija ima veliki potencijal za proizvodnju mleka i dodao da će to biti jedno od najosetljivijih pitanja u pregovorima sa EU. Međutim, Srbija ima najmanje prosečne farme u Evropi i iza nje je samo Albanija, dok je broj muznih krava na registrovanim farmama u Srbiji 2,8 a u EU 20 krava.
“Ministarstvo je uradilo novi koncept za rad Nacionalne laboratorije, koji je aktuelan u zemljama Evropske unije i koji je realno izvodljiv”, kazao je on na panel diskusiji o proizvodnji mleka koju je organizovala Nacionalna asocijacija prerađivača mleka (SEDA). On je podsetio da je od 2003. EU dala oko 15 miliona evra za kupovinu opreme i za ostale aktivnosti, kako bi Nacionalna laboratorija u Batajnici počela da radi, ali do danas taj projekat nije zaživeo. Golubović je kazao da je Ministarstvo poljoprivrede dobilo saglasnost predstavnika EU za novi model rada labaratorije, dodavši da je imenovan i novi direktor, kao i da bi početak aktivnosti laboratorije, trebalo da označi početak radadela koji se odnosi na kontrolu mleka. Prema njegovim rečima, u Srbiji je samo 30% mleka prve, ekstra klase, a da je još uvek više od 40% proizvodnje u sivoju zoni, što je problem za bezbednost zdravlja ljudi, ali i gubitak za državu koja ne ubire poreze.
Članice asocijacije SEDA su mlekare iz Niša, Šapca, Leskovca, kao i mlekare Lazar, Ekomlek, Kuč, Muza i Megle, koje zapošljavaju 1.267 radnika i koje su 2010. imale ukupan obrt od 121 miliona dolara. Mlekare u asocijaciji SEDA dnevno prerade 600.000 litara mleka koje im doprema 10.500 farmera.
Izvor: „Moja farma“