Antibiotik metronidazol, koji je zabranjeno sredstvo u pčelarstvu, pronađen je u šleperu bagremovog meda iz Srbije koji je izvezen u Norvešku, saopštio je na svom portalu Savez pčelarskih organizacija Srbije.
Evropska komisija objavila je tu informaciju na svom portalu RASFF 5. decembra 2019. godine, a uzorak je uzet 18. novembra 2019. godine. Kako saznaje SPOS, šleper će zbog neodgovornog ponašanja nesavesnog pčelara biti vraćen srpskom izvozniku.
Pronađeno je 0,98 mikrograma metronidazola na kilogram meda. Tako mala količina nikome ne može naškoditi, osim pčelarima koji zbog toga neće izvesti med. Pčelarstvo Srbije može zbog minornog broja nesavesnih ostati uskraćeno dobrog glasa i perspektive uspešnog plasmana meda, piše SPOS.
“Ali, kao što se zna, jedan šleper od dvadesetak tona čini med više pčelara, te med tog nesavesnog pripadnika pčelarske zajednice (na žalost) čini samo mali deo ukupne količine, što znači da je u njegovom medu prisutna mnogo veća količina metronidazola, koja se razredila u homogenizovanoj masi sa medom pravih pčelara.
Pitamo se ŠTA još treba da se desi, da bi pčelari shvatili da ne trebaju da slušaju neznalice i samozvane pčelarske stručnjake, te da se konačno spasimo od onih retkih među nama koji sebi dozvoljavaju da koriste NEDOZVOLJENA I NEREGISTROVANA sredstva u pčelarstvu”, poručuje SPOS.
Antibiotici su u pčelarstvu zabranjeni! Ne postoji ni jedna bolest pčela kod koje antibiotici stvarno mogu da pomognu, već samo skrivaju bolest, koja se u međuvremenu širi, i na kraju bukne još većim intenzitetom u mnogo većem broju košnica.
“U saradnji sa državom, SPOS se izborio da sada i sve preglede pčela vezano za suzbijanje američke kuge plaća Republika Srbija, a uništavanje društava sa kugom se plaća već decenijama u apsolutno realnom iznosu, te ne postoji NI NAJMANJE razlog da se američka kuga skriva, a još manji da se zataškava antibioticima, koji će dovesti do toga da se još više proširi razmenom ramova i nastavaka sa drugim košnicama.
Takođe, neki pokušavaju i nozemozu da suzbijaju ovim zabranjenim antibiotikom, time čine medveđu uslugu i pčelama i sebi, ali i svima nama. Ni jedna ni druga bolest NE MOGU se suzbiti antibioticima, naprotiv, zbog ubijanja korisnih mikroorganizama u digestivnom traktu pčele, nozemoza se prema istraživanjima nakon oko šest meseci razvije još jače, jer se korisni mikroorganizmi razvijaju sporije od nje, i ne mogu više da obave svoju zaštitnu ulogu”, piše na sajtu.
Posle ovog slučaja, SPOS će još više pojačati borbu protiv nesavesnih pčelara koji koriste zabranjena sredstva u pčelarstvu kako bi sačuvao ugled srpskog meda.
Štetu, koja je nemerljiva, pretrpeće izvoznik meda, srpsko pčelarstvo i Srbija.