Za sumnju da je u 60 tona naših jabuka u Rusiji pronađeno povećano prisustvo pesticida, proizvođači kažu da je to mala količina, jer smo lane i u prva dva meseca ove izvezli 70.000 tona jabuka na ovo tržište
Informacija da u 60 tona jabuka koje je Srbija izvezla u Rusiju ima povećane količine pesticida nije prvi problem koji naši proizvođačima imaju sa izvozom ovog voća na tržište Rusije.
Rusi su nas i 2011. opomenuli da moramo da uskladimo tretiranje voća sa njihovim propisima ukoliko želimo da im prodajemo to voće. Ovaj put, kako „Politika” saznaje, naše Ministarstvo poljoprivrede nije zvanično ni obavešteno da je zaustavljen kontingent naših jabuka.
Treba, međutim, reći i da postoji neusklađenost između evropskih i ruskih propisa koji se tiču ostataka pesticida u hrani (neki su blaži, a neki rigorozniji).
Vraćanje hrane sa granica nije nesvakidašnja stvar, jer inspekcije to stalno rade. Tako je samo u toku 2012. godine na srpskim granicama ostalo oko 220 tona svežeg voća i povrća iz različitih zemalja, koje nismo pustili na tržište. Osim toga, u ovoj situaciji problematično je samo 60 tona jabuka iz Srbija, a lane i u prva dva meseca ove godine izvezli smo oko 70.000 tona jabuka na ovo tržište. Ma kako tih 60 tona bilo minorno u odnosu na ukupnu količinu i njihovo postojanje kvari ugled Srbije kao sigurnog i pouzdanog izvoznika.
To potvrđuje i Vladimir Večić, direktor „Agroproma” firme koja takođe izvozi jabuke na rusko tržište. On smatra da „količina od oko 60 tona nije velika, ali bez obzira na to, Srbiji ovakvi propusti mogu da naprave problem, jer imamo bescarinski status sa Ruskom Federacijom i ako nam oni zatvore vrata to ne bi bilo dobro za domaće proizvođače”.
– Najveći problem je što su manji proizvođači prinuđeni da koriste jeftinija, agresivnija sredstva koja imaju dužu karencu, odnosno ostaju veći ostaci pesticida na voću – kaže Večić. On naglašava da nisu tačne informacije da kupci u Srbiji jedu lošiji kvalitet jabuka sa većom koncentracijom pesticida.
– Daleko od toga. Svaki proizvođač i izvoznik dužan je da radi analize u akreditovanoj laboratoriji. Ako nisu dobre, mi ne možemo da prodajemo ni u domaćim trgovinskim lancima, koji takođe traže tu vrstu uverenja, niti da izvozimo – ističe Večić.
On ističe i da se posle problema pre dve godine tačno znalo koji je proizvođač napravio propust, pa očekuje da će tako biti i ovoga puta, odnosno da će nadležno ministarstvo biti zvanično obavešteno o kome je reč.
Da je Rusija značajan kupac srpskih jabuka i da 90 do 95 odsto od ukupno izvezenih količina tog voća iz Srbije završi na tržištu te zemlje, izjavila je Tanjugu Evica Mihaljević iz udruženja „Plodovi Srbije”. Ona je istakla da su još 2008. i 2009. godine domaći propisi usklađeni sa ruskim pravilnicima.
– Mi smo uskladili i naše standarde. Rade se analize u akreditovanim laboratorijama na pojedine vrste, na ostatke pesticida, nitrate i na parametre u odnosu na zahtev kupca – navela je Mihaljević.
Ona je rekla da o konkretnom slučaju u Rusiji nema detaljnih informacija, ali da je neophodno da svi voćari u Srbiji imaju implementiran „Global gap” standard kako ne bismo došli u ovu poziciju. Mihaljević je objasnila da taj sistem podrazumeva praćenu proizvodnju, od početka do kraja, pa je lako utvrditi gde se pojavila eventualna greška. Roba mora da se kontroliše u svakom slučaju, jer se tržište i kupci moraju čuvati, zaključila je Mihaljević.
U „Delta agraru” koji je prošle godine na tržište Rusije izvezao 8.000 tona jabuka navode da su naši pravilnici o bezbednosti usklađeni sa pravilnicima EU, odnosno maksimalno dozvoljene količine pesticida koje mogu da se nađu u jabuci su iste u našoj kao i u regulativi EU.
– Rusija ima strože kriterijume kvaliteta po pitanju dozvoljenih ostataka pesticida koje mi pratimo i na osnovu toga usklađujemo planove zaštite jabuke. Mi nemamo problema u trgovini s Rusima zato što dobro poznajmo rusku zakonsku regulativu po pitanju zdravstvene bezbednosti jabuka i ostalih poljoprivrednih proizvoda. Celokupna proizvodnja jabuka odvija se u skladu sa „Global gap” standardom koji potvrđuje kvalitet i zdravstvenu bezbednost jabuka i obuhvata gotovo 240 kontrolnih tačaka u proizvodnji – od sadnje jabuka pa sve do skladištenja. Tu spada i transparentnost primene pesticida o čemu se svake godine vode zvanične knjige tretiranja i gde se svake godine pred berbu rade analize ostataka pesticida čime se potvrđuje kvalitet proizvedenih jabuka – objasnili su u „Delta agraru”, dodajući da pored sopstvene proizvodnje jabuka, a u cilju zadovoljenja količina i asortimenta koje traže ruski kupci, takođe otkupljuje i jabuke od drugih domaćih proizvođača.
Ministarstvo: uvoz se kontroliše
Kako navode u Ministarstvu poljoprivrede, Fitosanitarna inspekcija je u toku 2012. godine u samo dva uzorka u primarnoj proizvodnji u našoj zemlji pronašla ostatke pesticida preko dozvoljenih granica.
– Voće i povrće iz uvoza, koje je u prvom kvartalu ove godine bilo i najzastupljenije na našim tržnicama, redovno se kontroliše na graničnim prelazima i mestima carinjenja na sve parametre bezbednosti hrane, prisustvo štetnih organizama, pa i na ostatke pesticida – navode u ministarstvu.
U 2012. godini podneto je 11.659 zahteva uvoznika za uvoz 313.833 tone voća i povrća. Kako kažu u ministarstvu, uzeta su 13.082 uzorka radi ispitivanja i doneto 10 rešenja o zabrani uvoza za količinu od 219,50 tona.
Izvor: Politika, Autori: I. Albunović – S. Despotović