Pred Vama je knjiga „Organska proizvodnja povrća“ sačinjena prema potrebi onih koji žele ili su već, organski proizvođači povrća. Mi smo, kao i svi autori, kada započnu pisanje teksta sa relativno novom, za naše uslove, problematikom pred izazovom da iskažu sve što misle da je potrebno a da istovremeno zadovolje potrebu da se tekst lako čita i pamti. Međutim sve to nije moglo da bude i kraće. Nadamo se da smo osnovne potrebe za novim i inoviranim znanjima koje nosi organska, održiva poljoprivreda preneli tekstom ove knjige. Možda smo sve to i uspeli ali to je ocena koju treba da daju stručnjaci a pre svega proizvođači.
Ova knjiga obuhvata opšti deo sa osnovama organskog povrtarstva i specijalni deo sa tehnologijama organske proizvodnje brojnih vrsta. Ono, kao deo organske poljoprivrede zbog svojih specifičnosti objedinjuje sve principe, mere i tehnologije organske poljoprivrede. Taj holistički princip organske poljoprivrede zahteva tesnu povezanost bioloških svojstava povrća, ekoloških i agroekoloških principa, koji se ostvaruju u skladu sa prirodnim ciklusima i proizvode dovoljno hrane, kvalitetne i zdravstveno bezbedne uz očuvanje biodiverziteta i zaštitu životne sredine. Za povrtarstvo to je od posebne važnosti jer je povrće osnova zdravlja ljudi a hortikulturni smisao povrtarstva i njegova raznolikost, sklad sa mnogim biljkama prijateljima čine ga, prirodno sastavnim delom ekosistema.
Naš je cilj da ovi tekstovi pomognu sticanju novih znanja i menjanju svesti o ulozi čoveka u proizvodnji kvalitetne i zdravstveno bezbedne hranepovrća i njegovih proizvoda, zatim u očuvanju prirodnih resursa, posebno „živog“, plodnog zemljišta, autohtonih i divljih biljnih i životinjskih vrsta i za buduće generacije. Pri tome ističemo da je prelaz od konvencionalne na organsku ili započinjanje i razvoj organske proizvodnje povrća postepen i teče paralelno sa sticanjem znanja i veština u poljoprivrednoj proizvodnji.
Za organsku poljoprivredu osnovni su principi: predostrožnost, preventiva i etika kao i stalni princip zdravlje – za čoveka, biljke, životinje i prirodu i njihov harmoničan suživot. Mi želimo Vaš uspeh u organskoj proizvodnji povrća !
Autori se zahvaljuju izdavačima: Centru za organsku proizvodnju iz Selenče i Edukons Univerzitetu iz Sremske Kamenice, bez kojih ova knjiga, danas ne bi bila pred Vama. Posebno se zahvaljujemo na podršci recenzentima prof. dr Miroslavu Maleševiću i prof. dr Maji Manojlović. Hvala našim prijateljima iz Centra za ekološku poljoprivredu Svilajnac, prof. dr Lj. Jovanoviću; zatim organskim proizvođačima povrća, porodicama Vozar iz Kisača; Mamužić iz Ljutova; Lelea iz Toraka; Marinković iz Kovilja; Ekofarmi iz Stanišića kao i našim kolegama za ustupljene fotografije ; prof. dr S. Milenkoviću, zatim dr J. Gvozdanović-Varga i dr M. Vasić sa Institut za ratarstvo i povrtarstvo – Novi Sad, dr J. Zdravković sa Instituta za povrtarstvo iz Smederevske Palanke kao i dipl.ing. I. Joziću, Mr. Z. Bogevskoj i dr N. Kapoulasu.
Želimo Vam da se sa knjigom družite, da Vam bude od koristi u negovanju povrća na organskim principima, da Vam organske bašte, njive i zaštićeni prostor budu rodni, zdravi i čine doprinos očuvanju prirode i za buduće generacije.
Autori
Sadržaj
Uvod
OPŠTE ORGANSKO POVRTARSTVO
Organsko povrtarstvo
Značaj povrća
Nutritivni značaj
Hortikulturni značaj
Ekološki značaj organskog povrtarstva
Ekonomski značaj organskog povrtarstva
USLOVI ZA PROIZVODNJU POVRĆA
Edatski uslovi
Klimatski uslovi
OBLICI ORGANSKE PROIZVODNJE POVRĆA
AGROTEHNIČKE MERE
Plodored
Obrada
Povećanje plodnosti zemljišta
Stajnjak
Kompost
Zelenišno đubrivo
Tečna organska đubriva
Nastiranje-Malčovanje
Setva – sadnja
Navodnjavanje
Biološka kontrola (zaštita povrća) štetočina, bolesti i korova
Štetočine povrća
Bolesti povrća
Kontrola korova
Zaštita povrća od visokih i niskih temperatura
BERBA I ČUVANJE ORGANSKOG POVRĆA
Zrenje i berba
Tehnologija čuvanja
Sortiranje
Pakovanje
Obeležavanje
Promene u toku čuvanja povrća
Objekti za čuvanje organskog povrća
Činioci koji utiču na čuvanje organskog povrća
Kompatibilnost povrća
SPECIFIČNOSTI ORGANSKE PROIZVODNJE POVRĆA U
ZAŠTIĆENOM PROSTORU
Tipovi zaštićenog prostora
Plastenici, staklenici
Načini organske proizvodnje povrća u zaštićenom prostoru
Proizvodnja rasada
SPECIJALNO ORGANSKO POVRTARSTVO
Botanička klasifikacija
Porodica
Alliaceae – lukovi
Crni luk
Beli luk
Praziluk
Aljma
Vlasac
Apiaceae (umbeliferae) – štitonoše
Sremuš
Mrkva
Celer
Peršun
Paštrnak
Mirođija
Komorač
Asteraceae (compositae) – glavočike
Salata
Endivija
Radič
Crni koren
Beli koren
Čičoka karda
Brassicaceae – kupusnjače
Kupus
Karfiol
Brokola
Kelj pupčar
Raštan
Kelj
Keleraba
KIneski i Perinški kupus
Rotkvica
Rotkva
Rukola
Chenopodiaceae – pepeljuge
Spanać
Blitva
Cvekla
Loboda
Novozelandski spanać
Cucurbitaceae – tikve
Krastavac
Lubenica
Dinja
Tikve
Fabaceae – leptirnjače
Boranija
Grašak
Bob
Pasulj
Poaceae – trave
Kukuruz šećerac
Solanaceae – pomoćnice
Paradajz
Paprika
Plavi patlidžan
Krompir
Fizalis
Ređe rasprostranjeno povrće kod nas
Malvaceae – bamja
Convolvulaceae – slatki krompir
Papaveraceae – mak
Valerianaceae – motovilac
Višegodišnje povrće
Asparaginaceae – špargla
Asteraceae – artičoka
Polygonaceae – rabarbara, zelje
Brassicaceae – hren
Gljive
Literatura