I – Opšte odredbe
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi koji obezbeđuju higijensko postupanje sa životnim namirnicama i mogućnost zdravstvenog nadzora nad prometom namirnica van prostorija određenih za prodaju (pijaca, kiosk, ulica, vašar, izletište, sportski teren i sl.).
Član 2.
Prodaja životnih namirnica koje se stavljaju u promet u originalnom pakovanju može se vršiti van prostorija određenih za prodaju pod uslovima koje je proizvođač odredio, a u skladu sa propisima.
Usluživanje životnih namirnica van prostorija određenih za prodaju mora se vršiti samo na higijenski način (hvataljke, nož, kašike za mlečne i druge proizvode, posuđe i pribor za držanje i zahvatanje namirnica, čist beli papir za zavijanje i sl.).
II – Posebne odredbe
1. Otvorena pijaca
Član 3.
Lokacijom pijace u naseljenom mestu treba da se obezbede odvojeni prilazi za potrošače od prilaza za vozila kojima se vrši snabdevanje pijace.
Pijačni prostor ne može se koristiti za parkiranje motornih i zaprežnih vozila.
Član 4.
Pijačni plato mora biti obrađen od čvrstog materijala pogodnog za čišćenje i pranje (asfalt, beton, ploča i dr.).
Član 5.
Na pijaci mora biti obezbeđeno dovoljno:
– higijenski ispravne tekuće vode za piće, pranje objekata pijace i ostale potrebe;
– higijenskih sudova za skupljanje smeća;
– klozeta sa pretprostorom, i to izdvojeno za prodavce namirnica koji su zaposleni u objektima na pijaci i za lica koja vrše prodaju mlečnih proizvoda, testenina i sl. od klozeta za javnu upotrebu. Klozeti moraju imati posebne kabine za žene i muškarce. U predprostoru klozeta mora biti obezbeđen uređaj sa tekućom vodom i priborom za pranje ruku.
Klozeti moraju biti izdvojeni od prostora za prodaju životnih namirnica.
Odvođenje otpadnih voda mora biti obezbeđeno na higijenski način.
Član 6.
U naselju gde postoji vodovod i kanalizacija, pijaca mora biti priključena na vodovodnu i kanalizacionu mrežu.
Za pranje pijace mora biti dovoljno hidranata, a za odvođenje otpadnih voda dovoljno slivnika.
Klozeti u naselju gde postoji vodovod i kanalizacija moraju biti priključeni na vodovodnu i kanalizacionu mrežu.
Član 7.
Prodaja životnih namirnica može se vršiti samo na tezgama, izuzev bostana, paprike, kupusa i krompira koji se mogu prodavati sa podmetača koji mora biti izdignut najmanje 30 cm od pijačnog platoa.
Član 8.
Na pijaci moraju biti izdvojena mesta za prodaju: voća i povrća, mleka i mlečnih proizvoda, jaja, testenina i meda.
Prodajna mesta za prodaju pojedinih proizvoda moraju predstavljati celinu.
Član 9.
Radi zaštite od spoljnjeg zagađivanja, mlečni proizvodi i testenine moraju biti smešteni u staklene vitrine ili prekriveni materijalom koji ispunjava uslove propisane za ambalažu za životne namirnice (hartija, tekstil, ambalaža od veštačkih masa i dr.).
Lica koja prodaju namirnice iz stava 1. ovog člana moraju nositi beli mantil ili bluzu, odnosno kecelju sa narukvicom od belog platna i kapu odnosno povezaču.
Član 10.
Po završetku rada pijace mora se obezbediti čišćenje i pranje pijačnog prostora i prodajnih mesta.
Po završetku radnog vremena pijace mora se obezbediti svakodnevno uklanjanje smeća.
Klozeti, sudovi za smeće i prostor za držanje sudova moraju se redovno dezinfikovati po završetku rada pijace.
Član 11.
Zatvorena prodajna mesta – kiosci na pijaci, gde se prodaja vrši preko šaltera, moraju imati odgovarajuće uređaje i opremu za čuvanje, izlaganje i prodaju namirnica, uređaj (rezervoar sa česmom) i pribor za pranje ruku i dvodelni garderobni orman za zaposlene radnike.
2. Prodaja na ulici
Član 12.
Prodaja životnih namirnica na ulici iz aparata (sladoled, osvežavajući napici i sl.) može se vršiti samo ako se aparat nalazi neposredno uz objekat u kome se vrši promet namirnica i u kome je omogućena upotreba higijenski ispravne vode, čuvanje i priprema sirovina za proizvodnju, garderoba i klozet za prodavce.
Član 13.
Kiosci u kojima se vrši priprema ili prodaja kokica, semenki, kestena, kuvanog i pečenog kukuruza, voća i povrća, kao i drugih životnih namirnica moraju imati potrebnu opremu, uređaje za čuvanje, pečenje odnosno kuvanje, ambalažu i pribor za usluživanje, uređaj i pribor za pranje ruku i obezbeđeno uklanjanje otpadnih materija na higijenski način.
3. Vašari, plaže, izletišta i slična mesta
Član 14.
Na vašaru, plaži, izletištu i sličnim mestima mora se obezbediti:
– korpe za smeće i mesto za skupljanje smeća i redovno čišćenje i iznošenje smeća,
– higijensi uređeni nužnici sa dovoljnim brojem izdvojenih kabina za muškarce i žene i to odvojeno za radnike koji rade sa namirnicama. U pretprostoru nužnika mora biti obezbeđen uređaj i pribor za pranje ruku.
Prodaja životnih namirnica na vašaru, plaži, izletištu i sličnim mestima vrši se pod uslovima predviđenim u odredbama člana 12. i člana 13. ovog pravilnika.
Član 15.
Prodaja životnih namirnica (osvežavajući napici, bombone, sladoled i sl.) na benzinskoj stanici može se vršiti samo u originalnom pakovanju.
Prodaja voća pored puteva može se vršiti samo na tezgama.
Član 16.
Na vašaru, plaži, izletištu i sličnim mestima, usluživanje namirnica koje se pripremaju za upotrebu (roštilj, pečenje i sl.) može se vršiti samo sa ambalažom za jednokratnu upotrebu, ukoliko nije obezbeđena tekuća topla i hladna voda za pranje posuđa i pribora za jelo.
Član 17.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije“.