„Službeni glasnik RS“, br. 44 od 17. juna 2011, 86 od 6. decembra 2019 – dr. pravilnik, 90 od 20. decembra 2019 – ispravka dr. pravilnika
Predmet uređivanјa
Član 1.
Ovim pravilnikom se uređuju:
1. prestala je da važi (vidi član 14. Pravilnika – 86/2019-175 i Ispravku – 90/2019-129)
2. prestala je da važi (vidi član 14. Pravilnika – 86/2019-175 i Ispravku – 90/2019-129)
Član 2.
Pojedini izrazi upotreblјeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1. životna namirnica jeste svaka supstanca ili proizvod, prerađena, delimično prerađena ili neprerađena a namenjena je za ishranu lјudi ili se opravdano može očekivati da će se koristiti za lјudsku upotrebu, osim hrane za životinje koje ne služe za proizvodnju hrane, živih životinja, ako nisu pripremlјene za stavlјanje u promet radi ishrane lјudi, bilјaka pre žetve, berbe ili ubiranja plodova, medicinskih proizvoda, kozmetičkih proizvoda, duvana i duvanskih proizvoda, narkotika ili psihotropnih supstanci, ostataka (rezidua) i kontaminenata. Životna namirnica jeste i piće, guma za žvakanje, kao i bilo koja supstanca namenski dodata hrani tokom pripreme, obrade ili proizvodnje;
2. stočna hrana jeste svaka supstanca ili proizvod, prerađena, delimično prerađena ili neprerađena, a namenjena je za ishranu životinja koje služe za proizvodnju hrane;
3. identifikacija radionuklida jeste kvalitativno i kvantitativno određivanje sadržaja radionuklida u ispitivanom uzorku.
Kontrola nedozvoljenog i ilegalnog prometa na graničnim prelazima
Član 3.
Kontrola nedozvolјenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala preko granice Republike Srbije vrši se na graničnim prelazima.
Neposrednu kontrolu nedozvolјenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala vrše pripadnici Uprave carina (u dalјem tekstu: carinski službenici) koristeći prenosne indikatore zračenja i stacionarne monitore zračenja. Carinski službenici imaju zadatak da pri vršenju kontrole roba i putnika detektuju svako prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju.
Član 4.
Ukoliko carinski službenik detektuje prekoračenje doze od 20% iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju, o tome odmah obaveštava inspekciju nadležnu za zaštitu od jonizujućih zračenja i Agenciju za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije (u dalјem tekstu: Agencija) koji odlučuju o dalјem postupku.
Vozilo u kojem je detektovano prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju smešta se na bezbedno mesto sa koga neće ugroziti granični prelaz i zdravlјe lјudi.
Član 5.
Agencija pruža stručnu podršku carinskim službenicima za kontrolu radioaktivnosti na graničnim prelazima.
Po nalogu Agencije, pravna lica ovlašćena za obavlјanje poslova određivanja sadržaja u robama pri uvozu, izvozu i tranzitu (u dalјem tekstu: ovlašćena pravna lica) sprovode stručnu i tehničku podršku na graničnim prelazima.
Metode i način kontrole roba pri uvozu, izvozu i tranzitu
Čl. 6-16.
Prestali su da važe (vidi član 14. Pravilnika – 86/2019-175 i Ispravku – 90/2019-129)
Procedura korišćenјa monitora i postupak za intervenciju u slučaju nedozvoljenog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala
Član 17.
Carinski službenici vrše neposrednu kontrolu nedozvolјenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala koristeći prenosne indikatore zračenja i stacionarne monitore zračenja.
Stacionarni monitori zračenja se na graničnim prelazima postavlјaju tako da se omogući kontrola radioaktivnosti svakog vozila i putnika koji prelaze državnu granicu. Prilikom kontrole radioaktivnosti stacionarnim monitorima zračenja, brzina kretanja pri prolasku pored monitora ne sme biti veća od brzine kretanja navedene u specifikaciji stacionarnog monitora. Ukoliko stacionarni monitor detektuje prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju, aktivira se svetlosni ili zvučni alarm uređaja.
Na graničnim prelazima na kojima nisu postavlјeni stacionarni monitori zračenja, neposrednu kontrolu nedozvolјenog i ilegalnog prometa radioaktivnih i nuklearnih materijala vrše carinski službenici koristeći prenosne indikatore zračenja. Prilikom redovne carinske kontrole, carinski službenici nose i prenosne indikatore zračenja koji su uklјučeni sve vreme dok traje carinski pregled.
Ukoliko se prilikom približavanja carinskog službenika vozilu oglasi alarm prenosnog indikatora zračenja, signal je potrebno verifikovati. Verifikacija podrazumeva udalјavanje i ponovno približavanje vozilu kako bi se potvrdilo prisustvo polјa jonizujućih zračenja.
Vozilo u kojem je detektovano prekoračenje doze iznad prirodnog nivoa zračenja za datu lokaciju smešta se na bezbedno mesto sa koga neće ugroziti granični prelaz i zdravlјe lјudi.
Oprema i instrumenti za neposrednu kontrolu radioaktivnosti robe i radioaktivne kontaminacije putnika
Član 18.
Za kontrolu radioaktivnosti carinski službenici koriste prenosne indikatore zračenja i stacionarne monitore zračenja.
Džepni (prenosni) indikatori zračenja treba da:
1. budu male mase;
2. poseduju zvučni i svetlosni alarm;
3. detektuju povišenje jačine ambijentalne doze gama zračenja od 0,2oμSv/h u trajanju od 1s za energije 241Am, 137Cs i 60Co;
4. rade u opsegu od 100 nSv/h do 0,1 Sv/h sa greškom merenja koja je manja od ± 20% ;
5. poseduju autonomiju rada veću od 500 sati.
Stacionarni monitori koji se postavlјaju na graničnim prelazima zadovolјavaju sledeće karakteristike:
1. prag detekcije je takav da registruju svako povećanje jačine doze veće od 20% od prirodnog nivoa zračenja;
2. detektuju povećanje radioaktivnosti kod vozila u pokretu.
Stupanјe na snagu
Član 19.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
Broj 110-00-10/2011-01
U Beogradu, 6. aprila 2011. godine
Predsednik
Upravnog odbora,
prof. dr Ištvan Bikit, s.r.
NAPOMENA IZDAVAČA: Prestali su da važe Prilog 1. i Prilog 2. (vidi član 14. Pravilnika – 86/2019-175 i Ispravku – 90/2019-129).