PRAVILNIK
O NAČINU SPROVOĐENјA KONTROLE DEZINFEKCIONIH STANICA I O NAČINU VRŠENјA PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE
„Službeni glasnik SRS“, broj 14 od 5. aprila 1980.
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se način sprovođenja kontrole dezinfekcionih stanica u kojima se vrši dezinfekcija prevoznih sredstava kojima se prevoze životinje, životinjski proizvodi, životinjske sirovine i životinjski otpaci i način vršenja preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije u objektima za držanje, proizvodnju i promet životinja, životinjskih proizvoda, životinjskih sirovina, životinjskih otpadaka i stočne hrane.
I. NAČIN SPROVOĐENјA KONTROLE DEZINFEKCIONIH STANICA
Član 2.
Kontrola dezinfekcionih stanica se vrši u sledećim vremenskim intervalima:
– objekata za čišćenje i dezinfekciju prevoznih sredstava u železničkom saobraćaju, najmanje jedanput mesečno a u drumskom saobraćaju, najmanje dvaput mesečno, izuzev kod izvoznih objekata koji su pod stalnom kontrolom veterinarskog inspektora;
– mesta za čišćenje i dezinfekciju plovnih objekata, vazdušnih prevoznih sredstava i prevoznih sredstava u železničkom i drumskom saobraćaju, najmanje jedanput mesečno.
Pri svakom vršenju pojačane dezinfekcije veterinarski inspektor mora da bude prisutan do uklanjanja prikuplјenog đubreta i izvršene pojačane dezinfekcije mesta rada.
Član 3.
Prilikom redovnih kontrola objekata iz člana 2. ovog pravilnika utvrđuje se:
– da li objekat ili mesto za čišćenje i dezinfekciju prevoznih sredstava odgovara propisanim uslovima;
– da li je objekat ili mesto snabdeveno propisanom opremom, priborom i sredstvima za dezinfekciju;
– da li se način čuvanja i upotrebe sredstava za dezinfekciju vrši na propisan način;
– da li se čišćenje i dezinfekcija prevoznih sredstava, kao i pribora za vezivanje, čišćenje, hranjenje, napajanje i istovar životinja (rampe) koje se stalno nalaze u prevoznom sredstvu, vrši na propisan način, i
– da li se evidencija o izvršenim dezinfekcijama vodi na propisan način.
Član 4.
Potvrda o izvršenoj dezinfekciji prevoznog sredstva mora da bude priklјučena zahtevu stranke za vršenje utovara.
Potvrdu nadležni veterinar poništava i arhivira.
Član 5.
Oprema za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju predviđena Pravilnikom o bližim uslovima opremlјenosti veterinarskih organizacija („Službeni glasnik SRS“, broj 31/78) može se koristiti i za čišćenje i dezinfekciju prevoznih sredstava u drumskom saobraćaju.
II. NAČIN VRŠENјA PREVENTIVNE DEZINFEKCIJE, DEZINSEKCIJE I DERATIZACIJE
Član 6.
Preventivna dezinfekcija, kod organizacija udruženog rada, registrovanih matičnih zapata i u organizovanoj proizvodnji, vrši se u objektima za držanje i proizvodnju konja i goveda – najmanje dva puta godišnje, svinja – po pražnjenju boksa i živine – po pražnjenju objekta.
U objektima za držanje, proizvodnju i promet životinjskih proizvoda i životinjskih sirovina dezinfekcija se vrši na propisan način.
U objektima za držanje, proizvodnju i promet životinjskih otpadaka i stočne hrane i u objektima za promet životinja (stočne pijace, vašari, sajmovi, izložbe i otkupna mesta) dezinfekcija se vrši posle svakog pražnjenja objekta.
Član 7.
Dezinsekcija u svim objektima iz člana 6. ovog pravilnika se vrši po potrebi, a deratizacija pri pojavi glodara.
Član 8.
Pre vršenja dezinfekcije objekata iz člana 6. ovog pravilnika mora se izvršiti mehaničko čišćenje i pranje uz neškodlјivo uklanjanje ili pakovanje đubreta.
Član 9.
Pri vršenju dezinfekcije u objektima u kojima se nalaze životinjski proizvodi, sirovine otpaci i stočna hrana, isti se moraju prethodno zaštititi od zagađivanja.
Za vršenje dezinfekcije moraju se koristiti preparati na način koji nije štetan po zdravlјe lјudi i životinja i kojima se postiže maksimalno uništenje uzročnika, a da se ne ošteti materijal koji se podvrgava dezinfekciji.
Član 10.
Za vršenje dezinsekcije u objektima u kojima se nalaze životinje upotreblјavaju se samo sredstva koja nisu štetna po zdravlјe, a efikasno deluju na grupu insekata koji se uništavaju.
Pri vršenju dezinsekcije u objektima u kojima se nalaze životinjski proizvodi, životinjske sirovine i stočna hrana, isti se moraju zaštiti od mogućeg zagađivanja.
Član 11.
Pri vršenju deratizacije u objektima u prisustvu lјudi, u objektima u kojima se nalaze životinje i u objektima u kojima se čuvaju životne namirnice i stočna hrana, mora se vidno označiti svako mesto gde su postavlјena sredstva za deratizaciju, a namirnice i stočna hrana moraju biti zaštićeni od namernog ili slučajnog zagađivanja.
Veterinarska organizacija, koja vrši deratizaciju dužna je da ukloni i uništi na neškodlјiv način ostatke upotreblјenog sredstva i uginule glodare kako bi se sprečilo zagađivanje životne sredine i trovanje lјudi i životinja.
Član 12.
Svaka ekipa pri vršenju dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije mora da ima priručnu apoteku sa antidotima, zavisno od sredstava kojima se vrši dezinfekcija, dezinsekcija ili deratizacija, a pri radu sa fumiganatima, i aparat za davanje kiseonika.
Član 13.
Lica koja rade na poslovima dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije sredstvima na bazi karbamata, organofosfornih ili organohlornih jedinjenja sa cinkfosfidom i kumarinskim preparatima, podležu zdravstvenoj kontroli po propisima o postupku vršenja prethodnih i periodičnih pregleda radnika.
Član 14.
Veterinarske organizacije će, pri sprovođenju dezinsekcije i deratizacije od strane svojih radnika osposoblјenih za te poslove, obezbediti pravilno rukovanje i primenu sredstava, zaštitu od otrova sa kojima se radi, kao i zaštitu čovekove sredine od neracionalnog korišćenja tih sredstava.
Član 15.
Veterinarska organizacija koja vrši dezinsekciju i deratizaciju mora da obezbedi:
1. radnu prostoriju površine najmanje 16 m2;
2. prostoriju za smeštaj opreme sa posebnim delom za smeštaj materijala, s tim što se otrovi moraju čuvati prema postojećim propisima;
3. prostoriju za radnike.
Član 16.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u „Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije“.
Broj 323-59/80-05
U Beogradu, 11. februara 1980. godine